Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Czwartek, 28 października 2021

Znany bobowianin, kompozytor kontra Prezydent Andrzej Duda. Czy doszło do naruszenia praw?

22.06.2020 || Kategorie: Bobowa, Wybory prezydenckie 2020 || Autor: Mateusz Książkiewicz

Od wczorajszego wieczoru (tj. 21 czerwca br.) w mediach zawrzało. Zbigniew Preisner z domu Kowalski, mający korzenie w Bobowej oświadczył, że występuje na drogę prawną przeciwko Andrzejowi Dudzie, kandydatowi na prezydenta. Powodem miała być wyemitowana piosenka „Miejcie nadzieję” z „Dudabusu” podczas konwencji w Krakowie.

Pierwsze oświadczenie Zbigniewa Preisnera, zostało opublikowane o godzinie 23, dn. 21 czerwca:

Moi Drodzy, dzisiaj na Małym Rynku w Krakowie z „Dudabusu” została bez mojej zgody wyemitowana moja piosenka „Miejcie nadzieję”. Co za bezczelność?! A. Duda, kandydat na prezydenta, łamie moje osobiste prawa autorskie. Informuję, że nie popieram Pana kandydatury i nie życzę sobie wykorzystywania mojej twórczości do Pana promocji. Występuję na drogę prawną.

Dzisiaj, tj. 22 czerwca br. o godzinie 16:59 na profilu artysty opublikowany został kolejny post:

Moi Drodzy, muszę napisać małe post scriptum do informacji o wykorzystaniu piosenki „Miejcie nadzieję”. Oparłem się na informacji, którą przeczytałem w Gazecie Wyborczej- załączam zrzut ekranu. Dzisiaj rano rzecznik sztabu Andrzeja Dudy oświadczył, że nie wykorzystywali mojej muzyki, więc jeżeli informacja podana przez Gazetę Wyborczą była nieprawdziwa i wprowadziła mnie w błąd, to moje wczorajsze oświadczenie jest nieaktualne. Nie jest to moja wina, ale wszystkich przepraszam.
Zbigniew Preisner

Jak podał portal Onet.pl nie była to pierwsza sytuacja gdy członkowie Prawa i Sprawiedliwości mieli emitować piosenkę „Miejcie nadzieję”, której kompozytorem jest bobowianin Zbigniew Preisner. Siedem lat wcześniej, w 2013 r. utwór miał być odtwarzany w czasie uroczystości upamiętniających rocznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich. Klub PiS zaprzeczył jednak wtedy, by utwór został przez nich wykorzystany.

fot. https://www.facebook.com/Zbigniew-Preisner-219716348081/