Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Znany bobowianin, kompozytor kontra Prezydent Andrzej Duda. Czy doszło do naruszenia praw?

Autor: Mateusz Książkiewicz
Od wczorajszego wieczoru (tj. 21 czerwca br.) w mediach zawrzało. Zbigniew Preisner z domu Kowalski, mający korzenie w Bobowej oświadczył, że występuje na drogę prawną przeciwko Andrzejowi Dudzie, kandydatowi na prezydenta. Powodem miała być wyemitowana piosenka "Miejcie nadzieję" z "Dudabusu" podczas konwencji w Krakowie.

Pierwsze oświadczenie Zbigniewa Preisnera, zostało opublikowane o godzinie 23, dn. 21 czerwca:

Moi Drodzy, dzisiaj na Małym Rynku w Krakowie z „Dudabusu” została bez mojej zgody wyemitowana moja piosenka „Miejcie nadzieję”. Co za bezczelność?! A. Duda, kandydat na prezydenta, łamie moje osobiste prawa autorskie. Informuję, że nie popieram Pana kandydatury i nie życzę sobie wykorzystywania mojej twórczości do Pana promocji. Występuję na drogę prawną.

Dzisiaj, tj. 22 czerwca br. o godzinie 16:59 na profilu artysty opublikowany został kolejny post:

Moi Drodzy, muszę napisać małe post scriptum do informacji o wykorzystaniu piosenki „Miejcie nadzieję”. Oparłem się na informacji, którą przeczytałem w Gazecie Wyborczej- załączam zrzut ekranu. Dzisiaj rano rzecznik sztabu Andrzeja Dudy oświadczył, że nie wykorzystywali mojej muzyki, więc jeżeli informacja podana przez Gazetę Wyborczą była nieprawdziwa i wprowadziła mnie w błąd, to moje wczorajsze oświadczenie jest nieaktualne. Nie jest to moja wina, ale wszystkich przepraszam.
Zbigniew Preisner

Jak podał portal Onet.pl nie była to pierwsza sytuacja gdy członkowie Prawa i Sprawiedliwości mieli emitować piosenkę “Miejcie nadzieję”, której kompozytorem jest bobowianin Zbigniew Preisner. Siedem lat wcześniej, w 2013 r. utwór miał być odtwarzany w czasie uroczystości upamiętniających rocznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich. Klub PiS zaprzeczył jednak wtedy, by utwór został przez nich wykorzystany.

fot. https://www.facebook.com/Zbigniew-Preisner-219716348081/

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy