Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Znany bobowianin, kompozytor kontra Prezydent Andrzej Duda. Czy doszło do naruszenia praw?

Autor: Mateusz Książkiewicz
Od wczorajszego wieczoru (tj. 21 czerwca br.) w mediach zawrzało. Zbigniew Preisner z domu Kowalski, mający korzenie w Bobowej oświadczył, że występuje na drogę prawną przeciwko Andrzejowi Dudzie, kandydatowi na prezydenta. Powodem miała być wyemitowana piosenka "Miejcie nadzieję" z "Dudabusu" podczas konwencji w Krakowie.

Pierwsze oświadczenie Zbigniewa Preisnera, zostało opublikowane o godzinie 23, dn. 21 czerwca:

Moi Drodzy, dzisiaj na Małym Rynku w Krakowie z „Dudabusu” została bez mojej zgody wyemitowana moja piosenka „Miejcie nadzieję”. Co za bezczelność?! A. Duda, kandydat na prezydenta, łamie moje osobiste prawa autorskie. Informuję, że nie popieram Pana kandydatury i nie życzę sobie wykorzystywania mojej twórczości do Pana promocji. Występuję na drogę prawną.

Dzisiaj, tj. 22 czerwca br. o godzinie 16:59 na profilu artysty opublikowany został kolejny post:

Moi Drodzy, muszę napisać małe post scriptum do informacji o wykorzystaniu piosenki „Miejcie nadzieję”. Oparłem się na informacji, którą przeczytałem w Gazecie Wyborczej- załączam zrzut ekranu. Dzisiaj rano rzecznik sztabu Andrzeja Dudy oświadczył, że nie wykorzystywali mojej muzyki, więc jeżeli informacja podana przez Gazetę Wyborczą była nieprawdziwa i wprowadziła mnie w błąd, to moje wczorajsze oświadczenie jest nieaktualne. Nie jest to moja wina, ale wszystkich przepraszam.
Zbigniew Preisner

Jak podał portal Onet.pl nie była to pierwsza sytuacja gdy członkowie Prawa i Sprawiedliwości mieli emitować piosenkę “Miejcie nadzieję”, której kompozytorem jest bobowianin Zbigniew Preisner. Siedem lat wcześniej, w 2013 r. utwór miał być odtwarzany w czasie uroczystości upamiętniających rocznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich. Klub PiS zaprzeczył jednak wtedy, by utwór został przez nich wykorzystany.

fot. https://www.facebook.com/Zbigniew-Preisner-219716348081/

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy