Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

“Obrazki z Bobowej” znalazły się w filmie o generale Wieniawie-Długoszowskim

Autor: Mateusz Książkiewicz
Miasto Bobowa a dokładniej otoczenie kościołów Św. Zofii i Wszystkich Swiętych oraz dwór Długoszowskich możemy zobaczyć na kilku kadrach w fabularyzowanym dokumencie pt. Wieniawa w reżyserii Grzegorz Gajewskiego.

Film “Wieniawa”, produkcji Telewizji Polskiej w reżyserii Grzegorz Gajewskiego opowiada o życiu generała Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. Generał jak wszyscy wiedzą lat dzieciństwa spędził m.in. w Bobowej, dokąd przeniosła się cała jego rodzina. Pamiątką po Długoszowskich jest dwór, służący dzisiaj jako szkoła muzyczna.

Generał Wieniawa-Długoszowski, osobisty adiutant Józefa Piłsudskiego uznawany jest za jedną z najbarwniejszych postaci II Rzeczypospolitej. Tym bardziej, że był on lekarzem, literatem, oficerem kawalerii i dyplomatą. Historycy uważają, że jego biografia streszcza całą historię odrodzenia i upadku Polski w okresie międzywojennym.

W filmie Gajewskiego kilkukrotnie usłyszeć można o Bobowej. Nie tylko gdy wspominana jest młodość generała ale również przy okazji pobytu Piłsudskiego, który przybył do dworu Długoszowskich na wiosnę 1916 roku. Dzisiaj, 1 lipca obchodzimy 78 rocznicę tragicznej śmierci Wieniawy w Nowym Jorku.

Cały film można obejrzeć na platformie VOD Telewizji Polskiej lub w poniższym poście z profilu Wojownicy Czasu:

fot. screeny filmu “Wieniawa”

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy