Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Czy można wyleczyć astygmatyzm?

Autor: Mateusz Książkiewicz
Wyjaśnijmy na początek, czym jest astygmatyzm, inaczej niezborność oczu. Tym bardziej że jest to jedna z wad, z którą lekarze spotykają się bardzo często. Przykładem charakterystycznych objawów jest bardzo rozmazany obraz widziany przez osobę chorą: zarówno ten widziany z bliska, jak i z daleka. 

Bezpośrednią przyczyną takiego stanu rzeczy jest źle rozkładany promień światła. Prawidłowo obraz widziany zdrowym okiem rozprasza światło w siatkówce. Astygmatyzm powoduje, że światło wpada jakby obok. 

Rodzaje astygmatyzmu

Jest to spowodowane nieprawidłową budową rogówki. Prawidłowa, zdrowa — powinna mieć kształt przybliżony do kuli. Każdy inny jej wygląd powoduje dwa rodzaje astygmatyzmu:

• nadwzroczny astygmatyzm, gdy obraz jest ogniskowany za siatkówką

• krótkowzroczny astygmatyzm — obraz „powstaje” przed siatkówką

Najczęstszą przyczyną astygmatyzmu jest jego dziedziczenie, choć czasem może on powstać w wyniku urazu oka. Jak łatwo możemy zauważyć, astygmatyzm jest często związany z wadami krótkowzroczności i nadwzroczności, ale nie zawsze tym wadom towarzyszy.

Leczenie astygmatyzmu

Na szczęście nowoczesne technologie pozwalają dziś na skuteczne leczenie astygmatyzmu. Poznajmy podstawowe metody leczenia tego schorzenia. Najważniejszy oczywiście jest dobór właściwych okularów czy szkieł kontaktowych, co może ułatwić pacjentowi codzienne funkcjonowanie, ale to nie leczy wady, a jedynie chwilowo koryguje widzenie.

Pierwsza metoda leczenia, jaką zaprezentujemy, jest już dziś przestarzała, ale (dla niewielkiego odsetka pacjentów) czasem jest wybierana przez lekarzy z przyczyn zindywidualizowanych. Może to być np. dodatkowa, inna wada oka lub przyczyny zdrowotne. Jest to typowa interwencja chirurgiczna, polegająca na skorygowaniu przez specjalistów kształtu rogówki.

Najczęściej stosowaną i nowoczesną metodą stosowaną w leczeniu astygmatyzmu jest zastosowanie laserów. Tu mamy aż dwie możliwości. Wybór jednej z nich należy ostatecznie do lekarza specjalisty. Nie różną się one między sobą jakoś bardzo znacznie.

Pierwszą z nich jest fotorefrakcyjna keratektomia (PRK). Polega to na zmianie kształtu rogówki, poprzez usunięcie jej części w postaci cienkiej warstwy. Ten zabieg spowoduje, że światło będzie się ogniskować we właściwym miejscu i pacjent będzie widział wyraźnie.

Drugą metodą jest tzw. LASIK (Laser-Assisted in situ Keratomileusis). Zabieg ten polega na odchyleniu nabłonka rogówki, „naprawienia” jego kształtu, a następnie jest on przytwierdzany z powrotem. Zabieg ten wykonuje się jedynie w znieczuleniu miejscowym i trwa bardzo krótko.

Konsekwencje braku leczenia

Leczenie astygmatyzmu to dziś standardowy, skuteczny i szybki zabieg pozwalający na pozbycie się wady, a co za tym idzie — podniesieniu komfortu życia. Dodatkowo warto wiedzieć, że jak najbardziej jest możliwy do wykonania u niemal każdego pacjenta. Pamiętajmy również, że nieleczony astygmatyzm nie tylko utrudnia codzienne funkcjonowanie, ale prowadzi do częstego łzawienia, bólów głowy, mrużenia oczu (co napina mięśnie oczu i ich okolic). Może temu towarzyszyć również przekrzywianie głowy, co powoduje urazy kręgosłupa.

Więcej informacji znajdziesz na https://blikpol.pl/astygmatyzm-co-to-leczenie

fot. nadesłane

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy