Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Nowym pełnomocnikiem ds. programu Czyste Powietrze został sądeczanin Bartłomiej Orzeł

Autor: Mateusz Książkiewicz
Dzisiaj, 7 września br. Bartłomiej Orzeł otrzymał nominację od premiera Mateusz Morawiecki na stanowisko Pełnomocnika ds. programu Czyste Powietrze. Tematyka zanieczyszczenia środowiska, powietrza jest bardzo dobrze znana nowemu pełnomocnikowi, w przeszłości współtworzył Sądecki Alarm Smogowy.

Czystość powietrza to problem współczesnych czasów. Gdy przychodzi jesień a później zima, czujniki zanieczyszczenia powietrza biją na alarm. Częściowym rozwiązaniem problemu ma być wymiana m.in. pieców, zastosowanie odnawialnych źródeł energii, rozwój elektromobilności. Rząd Prawa i Sprawiedliwości aby zadbać o środowisko uruchomił ogólnopolski program wsparcia finansowego na wymianę źródeł ciepła pn. Czyste Powietrze we wrześniu 2018 roku. W maju bieżącego roku, program doczekał znaczącego uproszczenia procedur uzyskiwania dotacji na wymianę przestarzałych kotłów oraz ocieplenie domów.

Nowym pełnomocnikiem rządu oraz Prezesa Rady Ministrów w zakresie programu został powołany z dniem dzisiejszym pochodzący z Sądecczyzny Bartłomiej Orzeł. Dotychczasowy wicedyrektor Centralnego Ośrodka Sportu w Warszawie.  – Jako pełnomocnik premiera Mateusza Morawieckiego będę m.in. koordynował działania związane z programem Czyste Powietrze ale nie tylko, ponieważ będę również przewodniczył Komitetowi Sterującemu Krajowego Programu Ochrony Powietrza oraz odpowiadał za doskonalenie działań sektora publicznego na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Bardzo chciałbym by podejmowane przez mnie działania odbywały się na szczeblu ponadresortowym. Konieczne jest zazębienie działań między ministerstwami m.in. budownictwa, infrastruktury, polityki społecznej, klimatu, środowiska, ale także rolnictwa i rozwoju wsi. Zadania na najbliższy czas to dokończenie reformy programu Czyste Powietrze rozpoczętej przez Piotra Woźnego, który wykonał tytaniczną pracę, aby stworzyć ten program, który jest realną odpowiedzią na problem smogu w Polsce. Dziś program wymaga pewnych zmian, ale bardziej są to zmiany ewolucyjne niż rewolucyjne – na przykład włączenie banków w system składania wniosków czy stworzenie mechanizmu, który ułatwi najbiedniejszym korzystanie z programu. Sama struktura programu raczej pozostanie niezmieniona.

fot. Krystian Maj / KPRM

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy