Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Jak uniknąć ton śmieci na cmentarzach? Czym skutecznie umyć nagrobek? Niebawem Wszystkich Świętych!

Autor: Mateusz Książkiewicz
Październik i listopad to miesiące, w których najczęściej odwiedzamy cmentarze. Nim nadejdzie jednak 1 listopada, wielu z nas będzie chciało zapewnić ład i porządek na grobach najbliższych. Wybierzemy się też do sklepu by kupić lampiony i znicze.

Od wielu lat plastikowe wkłady z parafiną, wymyślne lampiony z tworzywa sztucznego oraz sztuczne kwiaty zalewają cmentarze a w następstwie śmietniki. Samorządowcy jak i parafie borykają się z kosztami utrzymania nekropolii. Ilość śmieci wywożonych z nich jest z roku na rok coraz większa. Cierpi także środowisko. Plastik często się topi, a z palącej się parafiny przedostaje się do powietrza toluen i benzen. Dochodzi także do pożarów kontenerów. Czy tak musi być? Częściowo rynek znalazł rozwiązanie. Plastikowe znicze możemy wymienić na gustowne lampiony tzw. wieczne lampki, a szukając wkładów możemy wybrać te wykonane na bazie olejów roślinnych.

– Mając na uwadze ekologię w ofercie posiadamy szeroki wybór lampionów oraz wazonów tworzonych z kamienia.  Mamy różne wzory, kolory, kamienie, które zadowolą nawet największych estetów i koneserów detali. W lampionach, które znajdują się w asortymencie naszego sklepu kamieniarskiego zgodnie z naturą umieszczamy lampki wieczne wielokrotnego użytku – mówi Wioletta Janik, której salon kamieniarski mieści się przy ul. Lwowskiej148  w Nowym Saczu (na wjeździe od Grybowa, tuż przy cmentarzu – dop. red.)

Porządkując nagrobki staniemy także przed wyborem chemii kamieniarskiej, która znacznie ułatwi nam czyszczenie płyty, usunięcie plam jak i zapewni odpowiednią konserwację.

– Najbardziej popularne w tym okresie stają się preparaty do czyszczenia, odtłuszczania, usuwania plam, nawet tych uporczywych z wosku – dodaje Janik. Nie możemy pominąć w kwestii pielęgnacji kamienia impregnatów, które powodują zabezpieczenie kamienia przed czynnikami zewnętrznymi oraz wydobywają to na czym nam najbardziej zależy czyli nasycenie koloru. Nawet zaniedbane nagrobki będą wyglądać jak nowe! Posiadamy produkty wielu producentów, zatem dopasowujemy chemię do indywidualnych potrzeb naszych klientów. Wystrzegajmy się chemii proponowanej z niesprawdzonych źródeł. Tylko kamieniarz zaoferuje profesjonalną sprawdzoną chemię testowaną wg najwyższych standardów. Proponowane przez nas produkty mogą zostać zastosowane nawet przez amatora, a wszystko spowodowane niebywałą prostotą użycia.

Jeśli szukacie lampionów, wazonów, krzyży, wizerunków, mis oraz chemii odpowiedniej do czyszczenia nagrobków zajrzyjcie na ul. Lwowską 148 w Nowy Sączu.

Wieczne znicze, wkłady, wazony, ozdoby, chemia cmentarna - janik, nowy sącz, salon kamieniarski

fot. ilustracyjna – Pożar kontenera na cmentarzu w Bobowej. Strażacy apelują!

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy