Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Kary za brak OC mogą wpędzić w kłopoty finansowe

Autor: Mateusz Książkiewicz
Jeśli myślisz, że niewykupienie OC pozwoli Ci zaoszczędzić, spieszymy uprzedzić, że kara za brak OC może Cię wpędzić w prawdziwe tarapaty finansowe. Ubezpieczenie nie tylko trzeba mieć, ale i nie warto zwlekać z zakupem polisy. Już dzień zwłoki i przerwa w ciągłości ubezpieczenia wiążą się z wysoką karą finansową. Jeśli więc wkrótce mija termin ważności Twojej polisy, już teraz pomyśl o zakupie ubezpieczenia. A jakie kary czekają na niefrasobliwych kierowców? Sprawdzamy.

Jesteś właścicielem pojazdu? Zakup polisy OC to zatem Twój obowiązek

Nawet jednodniowa przerwa w ciągłości umowy ubezpieczeniowej to konsekwencje w formie kary finansowej. Jej wysokość z początkiem 2020 roku wyraźnie wzrosła, stąd też dla większości kierowców mandat za nieposiadanie ważnego OC może okazać się bardzo dotkliwy. A każdy, kto posiada samochód musi wykupić polisę. OC to bowiem ubezpieczenie obowiązkowe. Niezależnie od tego, czy systematycznie użytkujesz swoje auto, czy też pojazd stoi w garażu bądź w kącie podwórka – musisz opłacać składki ubezpieczenia OC. O tego obowiązku nie ma odwołania. A brak ważnego OC prędzej, czy później wykryje policyjna kontrola drogowa lub  kontrola online Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Jak zaraz się przekonasz, wysokość kary za brak ważnego OC to nie żarty, a mandat może mocno nadwyrężyć budżet domowy. Z pewnością bardziej opłaca się wykupić polisę. Ceny ubezpieczeń bywają konkurencyjne i warto rozejrzeć się w ofertach poszczególnych ubezpieczycieli. Korzystając z internetowego kalkulatora ubezpieczeń, np. na https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac, w całkiem szybki i w naprawdę prosty sposób dotrzesz do ofert, poszczególne propozycje towarzystw ubezpieczeniowych porównasz i wybierzesz najlepszą dla siebie opcję ubezpieczenia. Co istotne, ubezpieczenie OC można kupić online. Z pewnością zdążysz więc odnowić swoją polisę i unikniesz kary.

Brak ubezpieczenia to nawet 7800 zł kary!

Jak już zaznaczyliśmy, na początku 2020 roku kary za brak OC wyraźnie wzrosły. Ile dokładnie wynoszą? Wszystko zależy od tego, jakiego rodzaju pojazd ubezpieczamy oraz ile wynosiła przerwa w OC. Wysokość kar jest także uwarunkowana aktualną wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę. Stąd też maksymalne kary grożące za brak ważnego OC są nakładane w przypadku braku polisy przez okres powyżej 14 dni i wynoszą odpowiednio:

Jeśli przerwa w ciągłości Twojego ubezpieczenia OC była krótsza, zapłacisz odpowiednio:

Jak widać kara za brak OC może być nie tylko dotkliwa, ale i zdecydowanie wyższa niż cena polisy ubezpieczeniowej. Nie ma zatem co zwlekać z zakupem ubezpieczenia.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy