Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Czy nawilżone i oczyszczone powietrze może chronić przed grypą?

Autor: Mateusz Książkiewicz
Badanie przeprowadzone przez naukowców z Yale University School of Medicine wykazało, że myszy narażone na suche powietrze były bardziej podatne na zarażenia. Badacze doszli do wniosku, że wdychanie suchego powietrza osłabia zdolność organizmu do bronienia się m.in. przed wirusem grypy.

Suche powietrze „pomaga” wirusom

W przeprowadzonym badaniu gryzonie zamknięto w komorach, w których temperatura była taka sama, ale różniły się one poziomem wilgoci. W tych warunkach myszy poddano działaniu wirusa grypy.

W komorze o niskiej wilgotności, górne drogi oddechowe zwierząt nie radziły sobie z usuwaniem śluzu, ich organizmy były znacznie mniej odporne na ataki wirusa, a komórki miały mniejszą zdolność do usuwania skutków wirusa w płucach.

Naukowcy wysnuli wniosek, że spadający poziom wilgoci w powietrzu powoduje wzrost zachorowań na grypę, jak również spowodowanych nią zgonów.

Do podobnych wniosków doszli również naukowcy z Japonii, których symulacja na superkomputerze Fugaku udowodniła, że cząsteczki wirusa znacznie chętniej unoszą się w suchym niż wilgotnym powietrzu, co wpływa na ich szybkie rozprzestrzenianie się.

Ma to niestety wpływ również na transmisję koronawirusa. W przebiegu zwykłej grypy, jak i zakażenia koronawirusem, ma znaczenie wiele czynników, ale wilgotność powietrza nie powinna być lekceważona.

Urządzenia poprawiające jakość powietrza

Poprawa wilgotności powietrza w naszych domach, mieszkaniach, jak również w szpitalach, jest skutecznym wspomaganiem w ochronie przed zachorowaniem oraz w leczeniu osób już chorych.

Najlepiej zaufać w tej kwestii specjalistom, którzy tworzą bezpieczne i skuteczne urządzenia.

Wśród urządzeń, które skutecznie poprawiają parametry powietrza jest Sharp oczyszczacz z nawilżaczem.

To połączenia funkcji oczyszczania i nawilżania sprawia, że powietrze jest kompleksowo oczyszczone i przywrócone do właściwego poziomu nawilżenia na najbardziej korzystnym dla organizmu poziomie 40-60%.

Rewolucyjna technologia Plasmacluster TM usuwa z powietrza zanieczyszczenia – emitowane jony dodatnie i ujemne przyczepiają się do powierzchni wirusów i alergenów, powodując ich rozpad.

Wśród polecanych urządzeń marki Sharp znalazły się dwa modele:

 

Skuteczny na przestrzeni do 38 m², o wydajności do 450 ml/h, ze zbiornikiem na wodę o pojemności 2,5 litra. Pracuje w trzech prędkościach, kontrolując poziom zanieczyszczeń w pomieszczeniu.

 

Przeznaczony do mniejszych powierzchni, maks. 28 m². Jego wydajność nawilżania wynosi 400 ml/h.

Oba oczyszczacze powietrza z nawilżaczem są polecane do usuwania:

 

Źródła:

  1. https://www.pnas.org/content/116/22/10905
  2. https://uk.reuters.com/article/us-health-coronavirus-japan-supercompute/japan-supercomputer-shows-humidity-affects-aerosol-spread-of-coronavirus-idUKKBN26Z0PI
  3. https://www.sharpdirect.pl/artykuly/nie-dajmy-się-zimowym-infekcjom/index.html

fot. nadesłane

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy