Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Będą środki na ratowanie turystyki. Pieniądze trafią do gmin górskich w pierwszym kwartale br. (TV)

Autor: Mateusz Książkiewicz
Jeszcze w tym kwartale do gmin położonych na obszarach górskich trafi wsparcie przeciwdziałające negatywnym skutkom ostatnich obostrzeń związanych z zahamowaniem rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Środki będą mogły być przeznaczone na infrastrukturę turystyczną i komunalną związaną z usługami turystycznymi. O pomoc dla samorządów z powiatu gorlickiego zabiegała Maria Gubała, starosta gorlicki.


W pierwszym kwartale br. zostanie uruchomiona dodatkowa pula środków wynosząca aż 1 mld złotych w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a która będzie wsparciem dla samorządów z obszarów górskich. Sytuacja epidemiczna wymusiła wprowadzenie dodatkowych obostrzeń, wobec czego najbardziej dotknięte zostały obszary górskie, gdzie właśnie w tym okresie jest największy ruch turystyczny. Co za tym idzie, dochody uzyskiwane z turystyki w tych regionach będą znacznie niższe. Wobec negatywnych skutków epidemii oraz trudnej sytuacji w jakiej znalazły się samorządy Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii na czele z wicepremierem Jarosławem Gowinem przygotowało projekt uchwały, która minimalizuje konsekwencje z utraty wpływów dla samorządów. W ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie uchwały gminy objęte wsparciem będą mogły aplikować do wojewodów o dodatkowe wsparcie. Następnie Prezes Rady Ministrów będzie miał czas na wypłatę środków w ciagu jednego miesiąca.

– Premier Jarosław Gowin ogłosił wsparcie dla gmin górskich w wysokości miliarda złotych – mówi Tomasz Michałowski, szef Gabinetu Politycznego Wicepremiera Jarosława Gowina. – Bardzo się cieszę, że wśród beneficjentów tego programu znalazły się gminy z terenu powiatu gorlickiego: Uście Gorlickie, Sękowa, Ropa, Łużna, Lipinki, gmina Gorlice oraz Miasto Gorlice. Środki te przeznaczone mogą być na inwestycje turystyczne oraz komunalne, m.in. szlaki turystyczne, parki, punkty widokowe, parkingi, skanseny, muzea, drogi, chodniki i oczyszczalnie ścieków. Gorlice oraz cały powiat gorlicki są dla mnie oraz Pana Premiera Jarosława Gowina niezwykle ważne. Dlatego cieszymy się, że Pani Maria Gubała starosta gorlicki tak skutecznie zabiega o wsparcie dla tutejszych samorządów. To znakomita współpraca, która przynosi dobre owoce dla całego regionu.
Ze wsparcia gmin górskich skorzysta około 200 samorządów z całej Polski. Niestety wśród nich nie znalazła się gmina i miasto Bobowa.

fot. MRPiT

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy