Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

W sobotę pożegnamy księdza Józefa Pyrka, wieloletniego proboszcza Jankowej. Zmarł dzisiaj w szpitalu

Autor: Bartek Serafin
Dzisiaj (tj. 21 stycznia br.) w szpitalu zmarł w wieku 77 lat wieloletni proboszcz parafii Jankowa ksiądz kanonik Józef Pyrek. Przez ostatnich 7 lat, po przejściu na emeryturę, pełnił posługę w jankowskim kościele jako rezydent. Pod koniec roku 2020, zamieszkał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie.

– Ks. Józef Pyrek urodził się 13 września 1943 roku w Sterkowcu (powiat brzeski) jako syn Stanisława i Marii z domu Gadziała – czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie Diecezji Tarnowskiej. – Egzamin dojrzałości złożył w Tarnowie w 1961 roku. Wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie, a po ukończeniu studiów filozoficzno – teologicznych przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza, w dniu 4 czerwca 1967 roku w Tarnowie. Jako wikariusz pracował w parafiach: Tarnów – Świętego Krzyża i Matki Bożej Nieustającej Pomocy (od 24 czerwca 1967 roku) oraz Wilczyska (od 24 czerwca 1970 roku). W dniu 18 lipca 1974 roku został mianowany rektorem rektoratu Jankowa, zaś dnia 22 grudnia 1980 roku objął urząd proboszcza nowo utworzonej parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jankowej, który pełnił do 17 sierpnia 2013 roku. Z dniem 18 sierpnia 2013 roku pozostał w parafii Jankowa w charakterze rezydenta. Od 29 grudnia 2020 roku mieszkał w Domu Księży Diecezji Tarnowskiej im. św. Józefa w Tarnowie.

Ksiądz kanonik był kilkukrotnie wyróżniany:
w 1977 roku otrzymał diecezjalne odznaczenie Expositorium  Canonicale,
w 1987 roku przyznano mu diecezjalny przywilej Rochetto et Mantoletto,
w 2005 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Bobowa

Ksiądz Józef Pyrek dał się zapamiętać jako skromny i serdeczny kapłan. Był zaangażowany w życie parafii jak i lokalnej społeczności. Mimo trudnego okresu lat 70 i 80 ubiegłego wieku podjął się trudu budowy kościoła w Jankowej jak i kaplicy na tzw. Równiach Jankowskich. Jego staraniem powstał dom parafialny oraz kaplica cmentarna.

Pogrzeb zmarłego ks. kanonika Józefa Pyrki odbędzie się w sobotę, 23 stycznia 2021 r. o godz. 12:00  w kościele parafialnym w Jankowej. Po czym jego ciało spocznie na miejscowym cmentarzu.

Wydawca oraz zespół redakcyjny Bobowa24.pl wyraża swoje kondolencje dla rodziny zmarłego Księdza Kanonika jak również całej społeczności parafii w Jankowej.

fot. M.Książkiewicz (archiwum)

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy