Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Jak kupić mieszkanie i na co zwracać uwagę?

Autor: Mateusz Książkiewicz
Zakup mieszkania to dla każdego z nas jedna z ważniejszych decyzji w życiu. Dla kogoś, kto robi to po raz pierwszy nie jest to zwykle sprawa łatwa, jako, że często wiąże się z wzięciem kredytu hipotecznego, jak i z odpowiedzialnym wyborem mieszkania lub domu.

  1. Brakuje nam pieniędzy na zakup mieszkania – gdzie ich szukać?
  2. Warunki banków w kredytach hipotecznych
  3. Rynek wtórny czy rynek pierwotny?

Brakuje nam pieniędzy na zakup mieszkania – gdzie ich szukać?

Koszt mieszkania dla większości z nas jest kwotą, której nie posiadamy, a chciałoby się mieć własny kąt, gdzie będziemy mogli zamieszkać sami, bądź z rodziną. Zakup mieszkania powinien być dobrze przemyślany, jako, że skutki jego wyboru będą odczuwalne zapewne przez co najmniej kilka lat. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej kwoty zawsze możemy podjąć decyzję o podpisaniu z bankiem umowy na kredyt mieszkaniowy. Kredyty hipoteczne dostępne są w wielu bankach, znów więc pojawia się problem z czyjej oferty skorzystać? Najprościej przyjrzeć się rankingowi kredytów hipotecznych https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne. Z uwagi na pandemię a wraz z nią ryzyko zakażenia się koronawirusem, dobrze jest skorzystać z kredytu hipotecznego online.

Warunki banków w kredytach hipotecznych

Sporo ofert i która dla nas najlepsza? Totalmoney.pl skupia się na najważniejszych składowych kredytu hipotecznego. Dzięki ich rankingowi dowiemy się o:

– oprocentowaniu kredytu hipotecznego,

– wysokości RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania,

– wysokości prowizji,

– całkowitej kwocie do spłaty,

– wysokości raty,

– oraz sumie odsetek w okresie kredytowania.

Na stronie jest także kalkulator, który pomoże nam w wyszukaniu najlepszego dla nas kredytu. Wystarczy podać w nim kwotę, jaka jest nam potrzebna, oraz okres w jakim chcielibyśmy ją spłacić. Natomiast po wybraniu konkretnej oferty, możemy o kredyt zapytać w formularzu. W razie dodatkowych pytań lub wątpliwości warto skorzystać z porad finansowych www.totalmoney.pl.

Rynek wtórny czy rynek pierwotny?

Jesteśmy już mniej więcej zorientowani, co do wyboru banku, teraz czas na wybór mieszkania. Mamy dwie możliwości:

–  rynek wtórny, czyli mieszkania, które w momencie trafienia do sprzedaży są w posiadaniu innego właściciela (osoby fizycznej lub prawnej),

lub

– rynek pierwotny, czyli zakup mieszkania bezpośrednio od podmiotu zajmującego się jego budową (spółdzielni mieszkaniowej lub dewelopera).

Każda z opcji posiada swoje zalety, a czynniki na które powinniśmy zwrócić uwagę to:

– czas jaki będziemy musieli czekać z przeprowadzką – u deweloperów będzie to czas z pewnością dłuższy. Zanim zamieszkamy w swoim mieszkaniu minie kilka miesięcy,

– funkcjonalność to z kolei zaleta mieszkań z rynku pierwotnego, rynek wtórny oferuje mieszkania z mało korzystnym układem pomieszczeń,

– lepszą lokalizację szybciej znajdziemy na rynku wtórnym, jako, że takie mieszkania są usytuowane w centrum, gdzie mamy wszędzie blisko, deweloperzy zaś budują mieszkania na obrzeżach miast,

– cena mieszkania – tutaj bywa różnie, wprawdzie cena mieszkania na rynku wtórnym będzie niższa, ale będziemy musieli opłacić koszt pośrednictwa nieruchomości lub remontu, w przypadku mieszkania od dewelopera mamy szansę na negocjowanie ceny, acz z wykończeniem mieszkania również się liczyć musimy.

Nie zapominajmy, że zarówno w przypadku zakupu mieszkania od osoby fizycznej, czy mieszkania od dewelopera obowiązani jesteśmy sprawdzić, czy sprzedawca jest uczciwy. Skontrolujmy koniecznie księgę wieczystą oraz sytuację finansową dewelopera. Nie zaszkodzi zaciągnąć języka, nie spieszmy się, a umowy podpisujmy dopiero po ich przeczytaniu.

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy