Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

6 rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę przed zakupem okapu kuchennego

Autor: Mateusz Książkiewicz
Dobrze dobrany okap nie tylko dopełni wystrój kuchni, ale przede wszystkim doda pomieszczeniu funkcjonalności. Oto 5 aspektów, które powinieneś koniecznie przemyśleć przed zakupem tego urządzenia. 

Wyciąg czy pochłaniacz? 

Jedną z najważniejszych decyzji, jaką przyjdzie Ci podjąć przy zakupie okapu kuchennego, jest ta dotycząca tego, czego tak właściwie potrzebujesz: wyciągu czy pochłaniacza. Zwróć tu uwagę na to, że: 

Zanim zdecydujesz się na którąś z opcji, upewnij się, czy Twoja kuchnia zapewnia możliwość podłączenia się do szybu wentylacyjnego. Jeśli nie, pochłaniacz jest jedyną opcją, jaka wchodzi w grę. 

Optymalna wydajność pracy 

Aby okap pracował wydajnie, musi być dopasowany do wielkości pomieszczenia, w którym ma pracować. Możesz łatwo obliczyć, jakiego potrzebujesz, mnożąc kubaturę wnętrza (szerokość x długość x wysokość) przez 8. Szukaj takiego urządzenia, w przypadku którego podana w specyfikacji liczba m3/h jest zbliżona do otrzymanego przez Ciebie wyniku. 

Głośność okapu 

Jeśli okap kuchenny będzie głośny, korzystanie z niego będzie uciążliwe – szczególnie wtedy, gdy znajduje się w aneksie połączonym z salonem, w którym domownicy spędzają wolny czas. Komfortowe sprzęty to te, które generują hałas na poziomie ok. 50-60 dB, który nie powinien zakłócać spokoju podczas wykonywania codziennych czynności. 

Miej jednak na uwadze to, że ta wartość odnosi się zazwyczaj do normalnego trybu pracy okapu. W tym intensywnym urządzenie na pewno będzie działać głośniej. 

Estetyka pasująca do aranżacji 

Jako że okap jest nieodłącznym elementem kuchni, powinien współgrać z jej wystrojem. Do wyboru masz cały szereg rozwiązań, spośród których możesz wybierać. Do najpopularniejszych rodzajów tych urządzeń zalicza się: 

Jakie filtry do okapu? 

Filtry są niejako sercem okapu, gdyż to one wyłapują zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu podczas gotowania. Co istotne, mogą występować w różnych wariantach i spełniać odmienne funkcje. Jakie? 

Filtry przeciwtłuszczowe mają za zadanie wychwytywać lotne cząsteczki tłuszczu. Możesz spotkać się z takimi wykonanymi z flizeliny (które trzeba regularnie wymieniać) oraz metalu (są przeznaczone do wielokrotnego użytku, gdyż można je myć). Drugą grupę stanowią filtry węglowe, których rola polega na neutralizowaniu zapachów towarzyszących gotowaniu. 

Dodatkowe funkcje okapów 

Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, w które wyposażono okap. Jedną z ciekawszych jest oferowana przez Electrolux funkcja Hob2Hood, za sprawą której płyta grzewcza samoczynnie włącza okap, gdy zaczynasz na niej gotować. Nie musisz więc pamiętać, o jego ręcznym uruchamianiu, gdyż inteligentne sprzęty zrobią to za Ciebie. 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy