Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Czy barwa światła ma znaczenie w akwarium?

Autor: Mateusz Książkiewicz
Temat oświetlenia w akwarium jest dosyć istotny, gdyż światło jest jednym z podstawowych warunków, jakie musimy zapewnić w zdrowej obsadzie. Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów świetlówek, a to, co często je wyróżnia, to właśnie temperatura barwy światła.

Mówiąc prościej, jest to kolor, na który świeci dana żarówka. Barwa światła to tylko jeden z parametrów sztucznego oświetlenia, ale często pojawiają się pytania, czy wpływa ono na rozwój roślin. Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Czy temperatura barwy światła ma znaczenie?

Barwa światła ma znaczenie, ale głównie wpływa na aspekt estetyczny naszej obsady. Dla roślin temperatura barwowa światła pozostaje bez większego znaczenia. Generalnie na rynku znajdziemy żarówki emitujące światło ciepłe (różowe, żółte), neutralne (białe) oraz zimne (niebieskie). Samą temperaturę barwową wyrażamy w Kelvinach, gdzie ciepłe światło będzie wynosiło mniej, niż 5500K, zaś wszystko powyżej wartości 6500K będziemy postrzegać, jako światło niebieskie.

Wybór konkretnej temperatury barwowej światła do akwarium to sprawa bardzo indywidualna i najczęściej jest kwestią naszych preferencji. Temperatura barwowa nie ma większego wpływu na życie flory i fauny w zbiorniku. Na rozwój roślin wpływa inny aspekt, który dla oka człowieka pozostaje niewidoczny.

Długość fal widma

To właśnie długość fal widma będzie decydowała o stanie naszej obsady. Fale te są dla nas niewidoczne gołym okiem, dlatego warto kierować się informacjami, które podaje nam producent na opakowaniu danej żarówki. Krótsze fale, mieszczące się w przedziale 400-470nm będą zawarte w świetle niebieskim. Dzięki nim otrzymamy rośliny zwarte, wybarwione, ale stosunkowo niskie. Przedział długości fal od 620nm do 720nm będzie występował w świetle ciepłym, czyli żółciach i różach. Tutaj najczęściej rośliny będą mniej zbite, wysokie, ale także mniej wybarwione. Jeśli zależy nam na znalezieniu złotego środka, najlepiej wybrać światło o barwie białej.

Jaki rodzaj oświetlenia?

Jest kilka rodzajów oświetlenia do akwarium, z czego do najpopularniejszych należą świetlówki T5, T8, HQL, HGI oraz oświetlenie LED. I właśnie to ostatnie uważane jest za jedno z lepszych rozwiązań do akwariów.

Oświetlenie LED-owe jest energooszczędne, co wynagradza nam fakt, że jego cena przy zakupie jest wyższa, niż na przykład świetlówek T5. W dłuższej perspektywie, LED-y pozwalają nam na wygenerowanie oszczędności przez zmniejszone rachunki za energię elektryczną. Dodatkowo oświetlenie typu LED nie nagrzewa się a to oznacza, że nie zmienia również temperatury wody, co zwiększa ogólne bezpieczeństwo. Ważny jest również fakt, że LED-y nie gasną nagle, gdy kończy się ich data przydatności, ale robią to stopniowo, co daje nam czas na ich bezpieczną wymianę. Właśnie dlatego oświetlenie to jest jednym z lepszych dostępnych obecnie na rynku.

Partner artykułu: akwarystyczny24.pl

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy