Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Co czuje alkoholik – jakie emocje nim targają i co skłania do sięgnięcia po kieliszek?

Autor: Mateusz Książkiewicz
Alkoholizm to trudna choroba, która z jednej strony nie pozwala nam normalnie żyć i funkcjonować, z drugiej natomiast nie daje o sobie zapomnieć. Każdemu alkoholikowi towarzyszą inne emocje, ale jedno jest pewne – wszystkim osobom uzależnionym od alkoholu jest równie trudno, aby zapanować nad swoimi uczuciami. Dowiedz się, co dokładnie czuje alkoholik i jak, jako najbliżsi, możemy mu pomóc?

Alkoholizm – choroba ciała czy duszy?

To, że alkoholizm to choroba, jest niezaprzeczalnym faktem. Wpływa negatywnie na całe życie osoby uzależnionej. Niszczy jej relacje z rodziną, przyjaciółmi, bliskimi i znajomymi. Co gorsza, oddziałuje negatywnie również na zdrowie – uszkadza narządy wewnętrzne, takie jak np. wątroba, która bezpośrednio odpowiada za trawienie alkoholu.

Biorąc pod uwagę skalę negatywnego oddziaływania alkoholizmu, bez wątpienia możemy stwierdzić, że jest to choroba zarówno ciała, jak i duszy. Nałogowe picie wpływa bowiem nie tylko na wygląd alkoholika, ale również na jego uczucia i emocje. A te, wraz z rozwojem schorzenia, mogą się zmieniać i zmierzać niekoniecznie w dobrym kierunku.

Z jakimi emocjami zmaga się alkoholik?

Alkoholik to osoba, zmagająca się z poważnymi problemami. Najgorszym jest ten, który prowadzi do wszystkich kolejnych, czyli sam fakt uzależnienia od alkoholu. To właśnie on często pociąga za sobą wiele konsekwencji, z którymi ciężko sobie poradzić. Wspomniane skutki dotyczą różnych aspektów życia – zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Do tego prowadzą z kolei często spotykane problemy z emocjami, jakie dotykają osoby uzależnione.

Uczucia, z jakimi muszą radzić sobie alkoholicy, mają dość szeroki przekrój. Czasami jest to euforyczna radość, innym razem depresyjny smutek. Niekiedy jest to tylko rozdrażnienie, ale zdarzają się też napady niepohamowanej złości. Każda ze wspomnianych sytuacji to kolejna trudność i przeciwność losu. Bowiem nawet wielka radość kiedyś się skończy i wówczas spadek nastroju będzie jeszcze bardziej odczuwalny.

Alkoholizm to choroba rodząca jednak znacznie więcej negatywnych emocji, niż tych pozytywnych. Nawet jeśli początkowo spożywaniu alkoholu towarzyszy radość, uczucie ulgi, rozluźnienia, prędzej czy później zamieni się to w złość, przygnębienie, smutek lub żal. Jeśli do tego dojdzie jeszcze tzw. kac, czyli ogólne złe samopoczucie – człowiek jest rozdrażniony i wówczas łatwo dochodzi do nieporozumień czy kłótni.

Przeczytaj artykuł o tym, czym jest depresja alkoholowa i jak ją wyleczyć, znajdujący się na blogu osrodeknowezycie.pl

Jak alkoholik może sobie poradzić ze złymi emocjami?

Osoba uzależniona od alkoholu często nie chce uzyskać pomocy od swoich bliskich. Twierdzi ona, że nie jest chora, dlatego nie widzi sensu, by zgłosić się z prośbą o pomoc do specjalisty. Prawda jest jednak nieco inna. Alkoholik, któremu towarzyszą szczególnie złe emocje, powinien przede wszystkim uzyskać wsparcie na profesjonalnej terapii uzależnień. Pozna tam sposób funkcjonowania choroby, z którą się zmaga. Dowie się również, jakie są sposoby radzenia sobie z uzależnieniem.

Istnieją również metody pokonywania złych emocji samodzielnie. Nie są uniwersalne dla każdego i mogą służyć raczej jako uzupełnienie specjalistycznej terapii – nie jako jej zastąpienie. Do sposobów tych zaliczamy m.in. znalezienie sobie zajęcia, pomagającego w rozładowaniu uczucia gniewu czy smutku. Często w tym przypadku pomocna okazuje się aktywność fizyczna, która dobrze zadziała nie tylko na duszę i uczucia osoby chorej, ale również na jej ciało.

Emocje, z jakimi zmaga się alkoholik, są często na tyle silne, że sam nie wie, co ma zrobić. Wówczas sięga po kolejną butelkę alkoholu, aby zapomnieć o nawarstwiających się problemach. W ten sposób powstaje tzw. błędne koło, które donikąd nie prowadzi, jednak z którego bardzo ciężko wyjść.

Czy rodzina może pomóc osobie uzależnionej?

Rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w procesie leczenia alkoholika. To właśnie najbliżsi są „pierwszym ogniwem” na froncie walki o lepsze jutro osoby uzależnionej, mają więc największy wpływ na jej decyzje. Najważniejsze jest, aby skłonić ją do podjęcia terapii.

Pomocna w takim przypadku okazuje się indywidualna terapia uzależnienia w takim profesjonalnym ośrodku w Krakowie, w którym chory uczy się nowego życia. Jest to również forma odbycia całkowitego odwyku alkoholowego, bez którego zazwyczaj nie można przejść do kolejnych etapów leczenia. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby pamiętać o celu nadrzędnym, jaki przyświeca w tej sytuacji. Walko o siebie samego lub o bliską osobę, która zagraża nie tylko swojemu zdrowiu, ale również życiu.

fot. nadesłane

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy