Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

5 praktycznych porad – jakie panele do salonu?

Autor: Mateusz Książkiewicz
Panele podłogowe należą do najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do pokrycia podłóg w salonach. W jaki sposób wybrać najlepsze panele do salonu i na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę przed ich zakupem?

Warto dowiedzieć się też, jakie panele najlepiej ozdobią nasz salon. Inspiracje do urządzenia pokoju dziennego z różnego typu panelami podłogowymi pozwalają na funkcjonalne, a zarazem estetyczne urządzenia wnętrza!

 

Rodzaje paneli – jakie panele są obecnie popularne?

Wybór paneli do salonu nie jest prosty. Ma to związek między innymi z mnogością modeli dostępnych na rynku. W sklepach można znaleźć panele w wielu kolorach i wykonane z różnorakich materiałów. Wyróżniamy przede wszystkim odmiany laminowane i winylowe. Czym się różnią?

Odmienna jest przede wszystkim ich budowa. Panele laminowane składają się ze spodu z laminatu celulozowo-żywicznego, rdzenia, warstwy ozdobnej oraz laminatu nadającego panelom estetyczny wygląd. Natomiast panele winylowe mają spód wykonany z korka lub PCV, co sprawia, że są bardzo elastyczne. Z kolei ich warstwa ozdobna i ochronna wykonana jest z winylu. Winyl jest potocznym określeniem na związek chemiczny o pełnej nazwie polichlorek winylu. Warto wiedzieć, że wśród jego właściwości wyróżniamy przede wszystkim dużą odporność mechaniczną. Wciąż popularne są także panele drewniane. Ich cena jest wyższa, jednak tworzą one niepowtarzalny klimat, który dla wielu osób kojarzy się właśnie z pomieszczeniem, jakim jest salon.

Budowa paneli to niejedyny parametr, który powinniśmy mieć na uwadze, zbierając wnętrzarskie inspiracje. Salon jest pomieszczeniem, które jest intensywnie eksploatowane przez domowników i gości, ponieważ właśnie w pokoju dziennym toczy się codzienne życie. Dlatego też ogromną popularnością cieszą się panele o wysokiej klasie ścieralności, które są trwałe i po zamontowaniu posłużą przez długie lata.

Montaż paneli do salonu

Z roku na rok coraz mniej osób decyduje się na niegdyś najpopularniejsze panele klejone. Coraz częściej kupujemy panele „na klik”, które są wygodniejsze i bardziej praktyczne nie tylko w czasie montażu. W sytuacji, w której fragment podłogi w salonie ulegnie zniszczeniu czy zalaniu, wystarczy wymienić panele tworzące dany fragment – nie ma potrzeby zdejmowania całej podłogi, jak w przypadku paneli klejonych.

5 praktycznych porad – jakie panele do salonu wybrać?

Zanim dokona się zakupu paleni, warto zapoznać się z praktycznymi poradami, które pozwolą dokonać najlepszego wyboru.

Wybieraj panele o wyższej klasie ścieralności

Bardzo ważnym aspektem jest klasa ścieralności paneli. W przypadku odmiany laminowanej klasę ścieralności określamy na podstawie Testu Tabera. Polega on na mierzeniu ścieralności laminatu poprzez pocieranie papierem ściernym. Wyniki podaje się w klasyfikacji od 1 do 6. W salonie najlepiej sprawdzą się panele o ścieralności AC4 lub wyższe.

Zwracaj uwagę na konstrukcję paneli

W kwestii wytrzymałości paneli warto zwracać uwagę na materiał, z którego są wykonane. W przypadku paneli laminowanych najlepiej wybierać takie, których rdzeń jest wykonany z płyty HDF o odpowiedniej grubości. Natomiast panele winylowe ze względu na swoją powłokę są bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Poproś o pomoc eksperta

Skorzystaj z pomocy eksperta, który doradzi w doborze najlepszych paneli i podsunie inspiracje. Salon jest miejscem, w którym domownicy spędzają większą część dnia, dlatego warto dokonać najlepszego wyboru i zasięgnąć opinii eksperta przed zakupem. Warto skorzystać z porad ekspertów AboutDecor.

Dopasuj panele do aranżacji wnętrza

Dobierz odpowiednie panele do tego, w jakim stylu zaaranżujesz salon. Inspiracje możesz znaleźć w internecie lub np. skonsultować się ze specjalistą AboutDecor. Jeśli urządzasz salon w stylu klasycznym, postaw na panele drewniane lub laminowane stylizowane na drewno. W pomieszczeniu urządzonym w stylu minimalistycznym i skandynawskim postaw na jasne panele podłogowe.

Zaplanuj kosztorys

Pamiętaj o umieszczeniu kosztu paneli w kosztorysie remontu. Cena zakupu będzie uzależniona głównie od metrażu salonu i rodzaju wybranych paneli. Pamiętaj, że nie warto oszczędzać na panelach podłogowych do salonu, które będą służyć wszystkim domownikom przez wiele lat.

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy