Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Co to są soczewki toryczne?

Autor: Mateusz Książkiewicz
Soczewki kontaktowe mają wiele zalet: szersze niż przy okularach pole ostrego widzenia, brak ograniczeń w noszeniu okularów przeciwsłonecznych, swoboda w uprawianiu sportu, brak odcisków na nosie. Ważny jest jednak ich dobór w zależności od posiadanej wady wzroku. Dzisiaj skupimy się na astygmatyzmie, bowiem dla osób z tą wadą dedykowane są soczewki toryczne.

Rodzaje soczewek

Soczewki kontaktowe dzielimy przede wszystkim na wadę wzroku. Wśród najpopularniejszych wad jest: krótkowzroczność, dalekowzroczność (nadwzroczność), presbiopia (starczowzroczność) i astygmatyzm. Osoby cierpiące na krótkowzroczność jak i dalekowzroczność powinny stosować soczewki sferyczne. W przypadku starczowzroczności inaczej nazywaną presbiopią dedykowane są soczewki progresywne, które dzięki swojej wieloogniskowej soczewce zapewnią dobre widzenie zarówno do dali jak i do bliży. Ostatnią poruszaną przez nas wadą jest astygmatyzm. Korekcja tej wady wymaga zastosowania soczewek torycznych. Dokonując ich wyboru musimy podać nie tylko moc i krzywiznę, ale również oś oraz cylinder.

Ponadto występuje podział soczewek kontaktowych ze względu na tryb ich noszenia: dzienne, dwutygodniowe i miesięczne. Dzienne nie wymagają zbytniej troski o przechowywanie, natomiast dwutygodniowe czy miesięczne są po prostu tańsze. Wybór na jaki okres mają nam służyć soczewki powinien być podyktowany nie tylko wygodą, ale przede wszystkim konsultacją z okulistą.

Czym jest astygmatyzm

Astygmatyzm to zaburzenie symetrii obrotowej gałki ocznej, powoduje ono powstawanie obraz niepunktowego na siatkówce, to z kolei jest odczuwane jako krzywienie linii obrazu a także pogorszenie ostrości i kontrastu. Obraz zostaje zniekształcony na skutek niesymetryczności rogówki oka.

Jeśli zastanawiasz się, czy cierpisz właśnie na astygmatyzm, warto skorzystać z prostych testów dostępnych w Internecie. Polegają one na obserwowaniu tarczy i sprawdzaniu każdego oka, czy wszystkie linie widzisz wyraźne. Osoba bez tej wady (astygmatyzmu) powinna widzieć wszystkie linie wyraźnie w równych od siebie odstępach. Mimo wszystko dla stuprocentowej pewności należy udać się do okulisty.

Korekcji astygmatyzmu dokonuje się metodami zachowawczymi jak i operacyjnymi. Zachowawczo astygmatyzm koryguje się soczewkami okularowymi lub soczewkami kontaktowymi torycznymi.

Soczewki toryczne – rozwiązanie dla astygmatyków

Doskonałą alternatywą dla okularów cylindrycznych stosowanych przy astygmatyzmie są soczewki toryczne. Do niedawna astygmatyzm był na tyle poważną wadą, że uniemożliwiał noszenie szkieł kontaktowych. Obecnie z pomocą przyszła technologia, która pozwoliła na uzyskanie innej mocy referencyjnej w przekroju pionowym i poziomym soczewki. Aby dobrać soczewki toryczne ze względu na nieregularną budowę rogówki lub soczewki oka konieczne jest wykonanie badania wzroku przez specjalistę. Szkła muszą być dobrze dopasowane do konkretnej wady wzroku.

fot. M. Książkiewicz (archiwum własne)

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy