Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Polski Ład dla Gminy i Miasta Bobowa to blisko 13 mln złotych. “Z tych inwestycji skorzystają mieszkańcy”

Autor: Mateusz Książkiewicz
W piątek, 22 października odbyło się ostatnie posiedzenie Komisji ds. wsparcia Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych dla samorządów. Dzisiaj o poranku premier Mateusz Morawiecki oraz Wojewoda Małopolski ogłosili wyniki. Wśród licznej listy beneficjentów znalazła się Gmina i Miasto Bobowa z bardzo wysokim wsparciem wynoszącym aż 13 mln złotych. 

Rządowa komisja została powołana przez Prezesa Rady Ministrów początkiem października. Jej przewodniczącym został Paweł Szefernaker, sekretarz w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, który jednocześnie jest pełnomocnikiem rządu ds. współpracy z samorządem terytorialnym. Komisja odbyła łącznie kilkanaście posiedzeń.

– Rządowej komisji zależało na tym, aby objąć wsparciem jak największą liczbę jednostek samorządu terytorialnego – podkreślił wiceminister Paweł Szefernaker. Wyjaśnił także, że przy rekomendacjach kierowano się zasadą proporcjonalności względem wielkości danej jednostki samorządu.

Dzisiaj znamy już wyniki pierwszego pilotażowego naboru. Mieszkańcy Gminy i Miasta Bobowa mogą czuć sporą satysfakcję i lokalny samorząd otrzymał aż 12 950 tyś. złotych. Te blisko 13 mln złotych pozwoli na realizację dwóch zadań: budowę Miejskiego Centrum Kultury wraz z parkingiem i drogą oraz budowę i modernizację sieci wodno-kanalizacyjnej. Na budowę budynku MCK wraz z infrastrukturą przeznaczone zostanie 3 mln złotych z rządowego funduszu Polski Ład zaś na rozbudowę sieci wod-kan będzie to blisko 10 mln złotych, dokładnie 9 950 000.

– Niezmiernie cieszę się, że bobowski samorząd otrzymał tak duże wsparcie – mówi Patryk Wicher, Poseł na Sejm RP. – Na realizacji obydwu inwestycji, przewidzianych do dofinansowania, skorzystają przede wszystkim mieszkańcy. Gmina Bobowa od wielu lat realizuje skutecznie budowę sieci wodno-kanalizacyjnej, dzięki czemu jest już nie wiele obszarów gdzie sieci tej jeszcze nie ma. To wpływa bezpośrednio na mieszkalnictwo, ułatwia działalność przedsiębiorcom. Cieszę się, że w projektach do realizacji znalazło się także Miejskie Centrum Kultury. To właśnie odpowiednia animacja kultury przyczynia się do integracji pokoleń. Zaś sama kultura daje wytchnienie, pozwala na refleksję oraz sprawia, że możemy w pełni cieszyć się życiem i bardziej świadomie je przeżywać.

Jak deklaruje rząd Prawa i Sprawiedliwości kolejnego naboru wniosku dla samorządów możemy spodziewać się jeszcze w tym roku. W obecnym, pierwszym naborze przyznano pomoc finansową samorządom w wysokości około 20 mld złotych.

fot. ilustracyjna

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy