Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Czy łatwo jest przygotować się do egzaminu na prawo jazdy?

Autor: Mateusz Książkiewicz

Egzamin na prawo jazdy to dla wielu osób jedno z najbardziej stresujących przeżyć w życiu. Wprawdzie nie dla każdego musi być to tak nieprzyjemne, jednak pojawiające się wokół opinie mogą spotęgować stres. Aby w tym wielkim dniu czuć się pewnie i zminimalizować ryzyko, że coś pójdzie nie tak, należy przede wszystkim dobrze się przygotować.

Egzamin na prawo jazdy – czy to jest trudne?

Jak wygląda nauka? Czy przygotowanie do egzaminu na prawo jazdy jest łatwe? Co można zrobić, aby zwiększyć szanse na sukces? Odpowiedź w poniższym tekście!

Przede wszystkim pamiętaj, że trudne to pojęcie względne. Każda osoba na swój sposób odbiera rzeczywistość i indywidualnie przeżywa pojawiające się w życiu sytuacje. Wykonanie tego samego zadania jednym może sprawiać dużą trudność, a inni zrobią to bez problemu. Warto więc wziąć pod uwagę statystyki dotyczące zdawalności egzaminów na prawo jazdy. W przypadku kategorii B egzamin praktyczny zdaje od 50% do 65% wszystkich kursantów (źródło: www.prawo-jazdy-360.pl). Oznacza to, że czasami nawet co druga osoba kończy niepowodzeniem. 

Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy? Czy to wina wadliwego systemu, czy raczej niedbałości w przygotowaniach podchodzących do egzaminu? Na to pytanie niestety również nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Faktem jest, że zdarzają się przypadki, iż na końcowy sprawdzian przychodzą niekiedy osoby z dużymi brakami zarówno w teorii, jak i praktyce. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że zdawalność w poszczególnych ośrodkach WORD znacznie się różni, a to daje wiele do myślenia. 

Przygotowanie do egzaminu na prawo jazdy – jak powinno wyglądać?

Skuteczne i kompleksowe przygotowanie do egzaminu na prawo jazdy Bochnia powinno obejmować zarówno przyswajanie teorii, jak i praktykę. Teoria dotyczy oczywiście przepisów ruchu drogowego oraz wiedzy na temat pojazdów. Kierowca musi wiedzieć, co zrobić w razie usterki czy innej trudnej sytuacji. 

Czy przyswojenie teorii jest łatwe? To zależy od osoby. Materiału, jaki musi przyswoić kursant na pewno jest sporo, jednak poziom trudności nauki zależy od predyspozycji to zapamiętywania informacji. Warto wspomnieć, że nauka przepisów ruchu drogowego to nie nauka wiersza na pamięć. Tych informacji nie możesz zapomnieć, ponieważ będziesz używał ich na co dzień jako pełnoprawny kierowca. Włączanie się do ruchu drogowego bez znajomości przepisów to stwarzanie zagrożenia nie tylko dla siebie, ale również dla innych osób. Materiał należy opanować tak, aby czuć się pewnie na drodze. Czy będzie to łatwe, czy trudne w dużej mierze zależy od Ciebie.  

Szkoła nauki jazdy – pozytywny wynik egzaminu gwarantowany?

Sposobem na to, aby kompleksowo przygotować się do egzaminu na prawo jazdy, jest oczywiście szkoła nauki jazdy, gdzie pod okiem doświadczonych instruktorów uczysz się teorii i praktyki. Jest to zdecydowanie efektywniejszy sposób niż samodzielne przygotowanie. Warto wspomnieć, że niektóre przepisy ruchu drogowego mogą się zmieniać, a w internecie trudno jest zweryfikować, które informacje są prawdziwie. W szkole nauki jazdy otrzymasz materiały, które będą uwzględniały najnowsze aktualizacje. 

Nauka prowadzenia pojazdu z instruktorem obok również przyniesie więcej korzyści, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej nie siedziałeś za kierownicą. Warto wspomnieć, że praktyczna część nauki do egzaminu na prawo jazdy może odbywać się tylko pod okiem instruktora i w odpowiednio przystosowanym samochodzie. Oznacza to, że wsiadanie za kierownice samemu (nawet w celu nabywania umiejętności) jest nie tylko nieefektywne, ale też niezgodne z prawem i niebezpieczne. 

Przygotowanie do egzaminu na prawo jazdy dla jednych może być łatwe, dla innych trudne. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ale jedno jest pewne: lepszy rezultat osiągniesz, jeśli nad całym procesem będzie czuwała doświadczona osoba, która oprócz szerokiej wiedzy ma również uprawnienia do szkolenia kursantów. Pamiętaj jednak, że to nie gwarantuje sukcesu. Wiele zależy od tego, ile pracy sam włożysz w przygotowania.  

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy