Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Ortopeda – czym zajmuje się taki lekarz?

Autor: Mateusz Książkiewicz

Ortopeda to lekarz, który zajmuje się leczeniem wielu schorzeń dotyczących układu kostnego. Taki specjalista leczy narządy ruchu i w swojej pracy często przeprowadza zabiegi z zakresu chirurgii ortopedycznej i urazowej. Co zatem dobrze jest wiedzieć na temat zabiegów przeprowadzanych przez ortopedę? W jakich sytuacjach należy udać się do takiego lekarza?

Co warto wiedzieć na temat zawodu, jakim jest lekarz – ortopeda?

Gabinet ortopedy często odwiedzają pacjenci, którzy doświadczyli różnego rodzaju urazów. Do takiego specjalisty zgłasza się, bowiem ze złamaniem, skręceniem lub ze zwichnięciem. Ortopeda na co dzień zajmuje się także leczeniem chorób przeciążeniowych, chorób zwyrodnieniowych czy zmian zapalnych. To właśnie taki lekarz jest specjalistą od wszelkiego rodzaju nabytych i wrodzonych wad narządów ruchu. Ortopeda w kompleksowy sposób dba, zatem o zdrowie naszego kręgosłupa oraz mięśni, stawów, ścięgien i więzadeł. Dokonuje on diagnozy, przeprowadza leczenie oraz zaleca profilaktykę. Warto podkreślić, że ortopedia jest ściśle powiązana z chirurgią urazową, czyli tak zwaną traumatologią. Należy również zaznaczyć, że pacjenci, którzy cierpią z powodu bólów w obrębie układu ruchu chętniej decydują się na wizyty u ortopedy, który przyjmuje prywatnie. Ma to związek z szybszym czasem oczekiwania na wizytę i brakiem potrzeby uzyskania skierowania od lekarza rodzinnego.

Jakie zabiegi w swojej codziennej pracy przeprowadza ortopeda?

Z tego tytułu, że zakres ortopedii jest naprawdę szeroki to lista zabiegów, które może przeprowadzać ortopeda również jest bardzo długa. Warto przede wszystkim zaznaczyć, że zabiegi operacyjne są przeprowadzane wówczas, gdy leczenie rehabilitacyjne lub farmakologiczne nie daje pożądanych efektów. Celem zabiegów ortopedycznych jest powrót pacjenta do utraconej sprawności. Zabiegi przeprowadzane w ramach chirurgii ortopedycznej to np.: alloplastyka stawu biodrowego, artroskopia kolana, operacja miednicy, rekonstrukcja ścięgna, osteotomia kości piszczelowej, operacja palców trzaskających, usztywnienie nadgarstka czy też korekcja operacyjna palucha szpotawego. Warto pamiętać o tym, żeby podczas wyboru ortopedy, który wykona zabieg, zwracać uwagę na jego doświadczenie oraz kwalifikacje. Możemy miedzy innymi sprawdzić czy dany lekarz uczestniczy w różnego rodzaju kursach, stypendiach czy sympozjach, na których nie tylko poszerza, ale także i uaktualnia swoją wiedzą. Ortopeda powinien zawsze dążyć do tego, żeby wybierać, te zabiegi operacyjne, które charakteryzują się najmniejszą inwazyjnością, a przy tym dają najlepszy wynik leczenia. Dobry ortopeda stosuje nowoczesne metody leczenia. Ponadto warto także dodać, że każdy zabieg operacyjny powinien być poprzedzony szczegółowymi badaniami, które jak powszechnie wiadomo są kluczem do właściwego rozpoznania. Ortopeda może zlecić cały szereg badań, miedzy innymi: badanie ultrasonograficzne, rezonans magnetyczny, RTG czy tomografie komputerową.

Partnerem artykułu jest Ortopeda Kraków – https://ortopedakrakow.com/.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy