Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Czy grozi nam III wojna światowa?

Autor: Mateusz Książkiewicz

Żyjemy obecnie w niebezpiecznych czasach. Mocarstwo, które przez lata zapewniało nam bezpieczeństwo, słabnie, a jego miejsce zajmuje państwo o obcej kulturze. Czy doprowadzi to do wojny o charakterze światowym? Czy potencjalna konfrontacja będzie zagrażać Polsce? Jacek Bartosiak i Piotr Zychowicz podczas rozmów, których efektem jest książka "Czy grozi nam III wojna światowa?", dochodzą do wniosku, że jest się czego obawiać.

Słabnąca pozycja Stanów Zjednoczonych, wzrost znaczenia Chin

Przez lata byliśmy przekonani, że epoka konfliktów zbrojnych jest już za nami, a na świecie zapanował pokój i dominacja zachodnich wartości. Przekonanie to okazało się jednak błędne. Dzisiaj mamy bowiem do czynienia ze słabnącą pozycją globalnego hegemona – Stanów Zjednoczonych i umacnianiem się potęgi Chin. Po okresie względnego spokoju, jaki nastał w wyniku rozpadu Związku Radzieckiego, w ostatnim czasie, coraz bardziej widoczna jest walka o dominację nad światem.

Aby wygrać rywalizację z Chinami, Stany Zjednoczone zmniejszają zaangażowanie polityczne i militarne w Europie, skupiając się na obszarze Azji i Pacyfiku. Z punktu widzenia interesów Polski jest to bardzo niebezpieczne. Taka postawa USA budzi wątpliwości co do tego, czy gwarancje bezpieczeństwa dla naszego kraju są wciąż aktualne.

Dlaczego tematyka poruszana w książce jest tak ważna?

Rosyjska agresja w Ukrainie pokazała, że zagrożenie dla bezpieczeństwa naszego kraju jest najwyższe od dziesięcioleci. Rewizjonistyczna polityka Rosji, na tle rosnącej potęgi Chin i skoncentrowania się przez Stany Zjednoczone na Azji, sprawia, że zadajemy sobie w Polsce pytania, co zrobić, aby zachować naszą państwowość i nie stracić na znaczeniu w gwałtownie zmieniającej się rzeczywistości.

Warto sięgnąć po książkę “Nadchodzi III wojna światowa” Piotra Zychowicza i Jacka Bartosiaka, ponieważ to praca niezwykle aktualna. Dokładna analiza relacji Stanów Zjednoczonych z Chinami, pozwoli czytelnikowi zrozumieć również to, co dzieje się tuż przy naszych granicach.

Kim są autorzy książki?

Jacek Bartosiak, z zawodu prawnik, zasłynął przede wszystkim jako popularyzator tematyki geopolitycznej w społeczeństwie. Prowadzi geopolityczny think tank Strategy&Future oraz cieszący się dużą popularnością kanał na YouTube. Jest autorem m.in. napisanej wspólnie z George’em Friedmanem pracy Wojna w Kosmosie oraz raportu Armia Nowego Wzoru, w którym wraz z Markiem Budziszem opisał, jak powinno wyglądać współczesne wojsko Polskie, aby skutecznie reagować na nowe zagrożenia militarne.

Piotr Zychowicz zajmuje się publicystyką historyczną. Jest autorem wielu książek, w których stawiał kontrowersyjne tezy, dotyczące potencjalnego sojuszu Polski z III Rzeszą, krytykował Powstanie Warszawskie i opisywał zbrodnie bolszewików.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy