Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Pokój dla dwóch dziewczynek — podpowiadamy, jak urządzić i rozplanować przestrzeń

Autor: Mateusz Książkiewicz

Pokój dla dziewczynek to wymagające wyzwanie. Małe kobiety cenią sobie estetykę oraz wyjątkową atmosferę. Inspiracje płynące z aranżacji pokoju dziecięcego powinny pobudzać wyobraźnię, wspierać funkcje poznawcze oraz umiejętności organizacji własnej przestrzeni. W zależności od wieku lokatorek pokój ten może przypominać komnatę królewskiego zamku, bajkową krainę, salon mody lub galerię sztuki. Stoisz przed nie lada zadaniem, lecz nie zamartwiaj się i przeczytaj poniższy tekst.

Kobiece wymogi, ale nie kaprysy

Ważne jest, żeby pokój dziewczęcy łączył w sobie praktyczność, bezpieczeństwo oraz atrakcyjny wygląd. Pomogą w tym harmonijnie dobrane barwy, funkcjonalne meble oraz wydzielone strefy do zabawy, spania i nauki. Każda z lokatorek ma zapewne własną listę życzeń, a zadaniem rodzica jest oba wykazy pogodzić w ramach posiadanego budżetu i możliwości technicznych pomieszczenia. Wszystkie decyzje powinny być podyktowane maksymalnym bezpieczeństwem i komfortem oraz harmonijnym rozwojem Twoich dzieci.

Każda jest inna

Planując pokój dziecięcy, pamiętaj, że urządzasz go dla córek. Na bok odłóż osobiste inspiracje, preferencje i wyobrażenia o tej przestrzeni. Wsłuchaj się w marzenia dzieci. Uszanuj, jeżeli aktualnie kochają jednorożce, elfy lub księżniczki, a ich ulubionym kolorem jest róż. Naucz dzieci wyrażania siebie poprzez decydowanie o wystroju własnej strefy. Każda córka ma inny temperament, zainteresowania, uzdolnienia i predyspozycje, ale jednakowo pragną, byś je kochał i akceptował ich wybory. Ważne, by mieć to na uwadze.

Jak być razem i osobno?

Mając do dyspozycji niewielką przestrzeń dla dwóch małych dam, najlepiej jest zaaranżować im wspólną strefę oraz wydzielone kąciki, w których będą się czuły wyjątkowo. Najlepszym pomysłem, zamiast tworzenia nieestetycznych przegród i nie do końca harmonizujących z całym wystrojem parawanów czy drzwi przesuwnych, jest różnicowanie przestrzeni pod względem aranżacyjnym. Jedna Twoja pociecha lubi Krainę Lodu, a druga Małą Syrenkę? Pomaluj jeden kącik pastelowym różem lub delikatnym fioletem i przyklej ozdobne naklejki, poukładaj mięciutkie poduszki i dywaniki z motywem Elzy. Z drugiej strony postaw na elementy marynistyczne. Bazuj na odcieniach niebieskiego, granatu i złota. Możesz także dodać jakiś ciekawy ozdobnik z wizerunkiem Ariel i jej przyjaciół. Nieocenioną skarbnicą pomysłów i porad jest strona AboutDecor. Tam specjaliści pokazują, jak łączyć na pierwszy rzut oka trudne do pogodzenia elementy aranżacji.

Praktyczność bajkowej krainy

Schodząc na ziemię i myśląc w kategoriach rozsądku, należy rozważyć koszty oraz użyteczność inwestycji. To rodzice muszą zadbać o funkcjonalność i niezbędne wyposażenie w pokoju dziecięcym. Inspirująca aranżacja pokoju dla dziewczynek musi odpowiadać ich aktualnym potrzebom związanym z wiekiem. Wysokie biurko, regał z książkami będą zbędne dla dwóch przedszkolaków. O wiele lepiej zdadzą egzamin stoliczki do prac plastycznych, tablica kredowa lub magnetyczna. Dla małych uczennic koniecznie zorganizuj dwa biureczka z dobrym oświetleniem. Na szczęście producenci oferują liczne wielofunkcyjne moduły meblowe, zatem zachowanie porządku w dziewczęcym świecie nie będzie zbyt trudne.

Kobiece gusta się zmieniają

Myśląc o zakupie łóżka lub innych podstawowych elementach wyposażenia, wybieraj rozwiązania uniwersalne i elastyczne, np. modele regulowane, rosnące wraz z dzieckiem, białe, ecru lub szare. Biała szafa, łóżko czy regał będzie doskonałą bazą dla każdej, nawet najbardziej fantazyjnej aranżacji. Wystarczy trochę naklejek, wstążeczek, zawieszek, poduszek i lampek. A gdy dziewczynka znudzi się lub dorośnie, nie będzie konieczna całkowita wymiana wszystkich mebli. Pamiętaj, by przy ozdabianiu zachować umiar. Pozostaw także dziewczynkom trochę wolnej przestrzeni na inspirujące pomysły, zabawę, taniec i figle.

Urządzanie pokoju dziecięcego nie jest łatwe i wymaga sporej dawki kreatywności. Jeśli poprosimy o pomoc przyszłe lokatorki, efektem będzie z pewnością piękny, indywidualny projekt, który spełni marzenia dziewczynek o własnej przestrzeni.

fot. nadesłane

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy