Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Rentgen w Krakowie – co musisz o nim wiedzieć i jak się do niego przygotować?

Autor: Mateusz Książkiewicz

Regularne badania i sprawne oraz skuteczne reagowanie na nieprawidłowości organizmu to podstawa do zachowania pełni sprawności i witalności. Jednym z badań diagnostycznych, których celem jest wykrycie schorzeń wewnątrz naszego ciała jest RTG.

To całkowicie bezbolesne badanie, które wykorzystuje promieniowanie X, choć nie w każdym przypadku jest ono rekomendowane. Dowiedz się, czym jest rentgen i jak należy przygotować się do RTG klatki piersiowej, kręgosłupa i innych części ciała

RTG – co to jest?

RTG, czyli badanie rentgenowskie jest jednym z podstawowych badań diagnostycznych, bezbolesnych i nieinwazyjnych. Podczas takiego padania pacjent prześwietlany jest wiązką promieni X. Takie prześwietlenie ma finalnie na celu stworzenie rastrowego obrazu danej części ciała. W zależności od skomplikowania problemu i obszaru badania naświetlanie promieniami trwa od 5 do 10 minut. To krótkie, kilkuminutowe badanie rentgenowskie dotyczy badań bez kontrastu, z kolei w przypadku RTG z wykorzystaniem środka cieniującego może trwać ono nawet do 60 minut.

Samo badanie jest łatwo dostępne, a rentgen można wykonać również w Krakowie i innych polskich miastach oraz miejscowościach, w szpitalach i prywatnych ośrodkach. Dziś w wielu miejscach pacjent po przejściu badania rentgenowskiego otrzymuje wynik na płycie CD/DVD lub w formie analogowej.

Choć sam rentgen jest uważany za metodę nieinwazyjną, gdyż podczas badania nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry pacjenta, to organizm przyjmuje dawkę promieniowania jonizującego, które ma pewien wpływ na organizm. Z racji oddziaływania promieniowania X na ludzki organizm wypracowano pewne zasady dotyczące wykonywania naświetlania. Duże dawki promieniowania jonizującego mogą powodować uszkodzenia DNA oraz zwiększać ryzyko powstawania nowotworów. Szczególnie dotyczy to kobiet w ciąży oraz dzieci.

Kiedy wykonuje się RTG?

Ze względu na wpływ promieniowania X na organizm, rentgen należy wykonywać w uzasadnionych przypadkach posiadając skierowanie od lekarza. Samo badanie można odbyć stosunkowo łatwo i szybko, jest dostępne w wielu placówkach w Krakowie – zarówno prywatnych, jak i publicznych.

Przede wszystkim badanie rentgenowskie wykonuje się w przypadku podejrzenia złamania, zwichnięcia lub innych urazów kości. Powszechnym badaniem jest też rentgen kręgosłupa i klatki piersiowej. RTG kręgosłupa umożliwia rozpoznanie chorób zwyrodnieniowych oraz zdiagnozowanie nieprawidłowości w ich kształcie, natomiast rentgen klatki piersiowej zalecany jest przy podejrzeniu chorób płuc, jak gruźlica, zapalenie płuc, pylica, zmiany nowotworowe i inne. Wykonując RTG klatki piersiowej można również przeanalizować sylwetkę i wielkość mięśnia sercowego.

Wykonuje się także badanie RTG przewodu pokarmowego, choć jest to coraz mniej popularne. Umożliwia ono analizę przełyku, żołądka, dwunastnicy i jelit, w tym wykrycia występujących tam nieprawidłowości. Wśród niekorzystnych zmian układu pokarmowego, jakie można zauważyć dzięki rentgenowi są zwężenia, guzy, perforacje, niedrożności i inne choroby. Podczas badań RTG brzucha można zdiagnozować też niektóre choroby nerek oraz moczowodów.

Jak często można robić RTG i jakie są przeciwwskazania

Jak już wiemy, z uwagi na możliwe niepożądane oddziaływanie promieniowania jonizującego na struktury naszego DNA oraz tkanki, badanie RTG należy wykonywać w uzasadnionych przypadkach, posiadając skierowanie od lekarza. Nie istnieją jednak szczególne przedziały czasowe, a wykonanie badań zależy od lekarza, który zajmuje się naszym leczeniem. Rentgen można wykonywać nawet kilka lub kilkanaście razy w roku, ale istnieje wiele zależności i pewnych indywidualnych przeciwwskazań do wykonywania badań oraz ich częstotliwości, wśród nich warto wyróżnić wiek pacjenta, stan zdrowia, obszar ciała, który będzie poddany badaniu oraz zaawansowanie technologiczne sprzętu, którym wykonywany jest rentgen.

Jeśli chodzi o przeciwwskazania to warto wiedzieć przede wszystkim, że badań RTG klatki piersiowej, jamy brzusznej i innych części ciała nie wykonuje się u kobiet w ciąży z obawy przed uszkodzeniem płodu. Rentgen przeprowadzany jest jedynie w mocno uzasadnionych przypadkach u dzieci do 1 roku życia i osób podatnych na oddziaływanie promieniowania X.

Pamiętaj, aby podczas badania lekarz odpowiednio zakrył narządy rozrodcze, jeśli tego nie zrobi koniecznie zwróć mu uwagę. Dobrze, kiedy takie osłony są nakładane również na pozostałe niebadane części ciała pacjenta.

Przygotowanie i przebieg badania RTG

Rentgen nie wymaga specjalnych przygotowań, z wyjątkiem badania jamy brzusznej i jej narządów. Wtedy na kilka dni należy przyjmować określone leki, dzięki którym pozbędziemy się treści pokarmowej oraz pęcherzyków gazu, które mogłyby zakłócać powstały obraz. W przypadku RTG klatki piersiowej, kręgosłupa i głowy nie istnieją szczególne zasady dotyczące przygotowań. Zaleca się jedynie swobodny ubiór, który łatwiej będzie zdjąć lub podwinąć.

Samo badanie trwa zazwyczaj szybko. Przed rentgenem pacjent podpisuje zgodę na wykonanie RTG, podczas którego należy stosować się do wszystkich poleceń lekarza radiologa. Koniecznie należy wybierać placówki, w których pracują wykwalifikowani specjaliści w tej dziedzinie. Chcąc wykonać rentgen w Krakowie – Effi Orthopedic Clinic to miejsce, w którym bez obaw możesz oddać się w ręce profesjonalistów. Badanie musi być przeprowadzone z należytą starannością i solidnością, co umożliwi następnie poprawną diagnozę i rozpoczęcie skutecznego leczenia.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy