Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Dlaczego wiza ESTA to dobry sposób na zwiedzanie USA?

Autor: Mateusz Książkiewicz

ESTA to elektroniczny program, który określa uprawnienia osób odwiedzających do podróżowania do Stanów Zjednoczonych bez wizy. ESTA jest głównym wymogiem programu bezwizowego, a ci, którzy nie mają zatwierdzonej lub ważnej ESTA, nie mogą wjechać do Stanów Zjednoczonych.

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA wprowadził ten system w 2009 roku, aby zwiększyć bezpieczeństwo podróży i znacznie szybciej wydawać upoważnienia. ESTA pozwala jej posiadaczom na pobyt w USA przez maksymalnie 90 dni.

Jak uzyskać ESTA dla Stanów Zjednoczonych i jaką procedurę należy zastosować?

ESTA jest dokumentem przeznaczonym tylko na pobyty tymczasowe i nie kwalifikuje się do pobytu dłuższego niż ten okres. Jest to główna różnica w stosunku do amerykańskich wiz turystycznych, z którymi można przebywać przez 6 miesięcy, a następnie przedłużyć pobyt w USA. ESTA to tylko dokument, który można wykorzystać przy próbie wjazdu do USA. Nie jest to wiza i nie może być używana zamiast wizy. Będzie można go używać tylko w celach turystycznych i biznesowych, ale jeśli potrzebujesz udać się do USA w celu innych działań, musisz ubiegać się o ważną wizę.

Aby szybko uzyskać zezwolenie na podróż ESTA do Stanów Zjednoczonych, musisz najpierw upewnić się, że spełniasz niezbędne warunki i że w związku z tym kwalifikujesz się do programu. Pamiętaj, że musisz być obywatelem jednego z krajów członkowskich tego programu i że podwójne obywatelstwo z jedną z narodowości znajdujących się na czarnej liście rządu USA nie pozwoli Ci uzyskać tego zezwolenia na podróż. Należy również sprawdzić, czy cel podróży jest akceptowany przez program oraz czy nie zamierzamy pozostać w kraju dłużej niż 90 dni.

Zobacz, jak wypełnić formularz ESTA do USA!

Chociaż ta procedura jest bardzo szybka i zajmie tylko kilka minut, należy ją wykonać z uwagą i zainteresowaniem. Uważaj, aby nie popełnić żadnych błędów w pisowni podczas wypełniania odpowiedzi na zadawane pytania. W szczególności imiona i nazwiska w formularzu muszą zgadzać się z tymi, które widnieją w paszporcie. To samo dotyczy serii pytań zamkniętych, które zostaną Państwu później zadane. Pojedyncza błędna odpowiedź na jedno z tych pytań będzie systematycznie prowadzić do odrzucenia wniosku ESTA. Należy oczywiście udzielić odpowiedzi z największą szczerością. Na koniec, po wypełnieniu i przejrzeniu formularza, należy przejść do etapu płatności online za wniosek ESTA. Najłatwiejszym sposobem jest uiszczenie opłat online za pomocą karty kredytowej, co przyspieszy rozpatrzenie wniosku.

Po prawidłowym wypełnieniu wniosku ESTA odpowiedź jest wysyłana pocztą elektroniczną do wnioskodawcy w ciągu kilku godzin, a najpóźniej w ciągu 72 godzin. Jeśli po upływie tego czasu nie otrzymali Państwo nic, proszę sprawdzić swoją skrzynkę pocztową, a w szczególności folder spamu, Nie ma również potrzeby drukowania ESTA po jej uzyskaniu, ponieważ zostanie ona elektronicznie dołączona do paszportu na okres dwóch lat. To, że spełniasz wymagania kwalifikacyjne ESTA, nie oznacza, że masz gwarancję jej otrzymania. Chociaż większość aplikacji kończy się pozytywną odpowiedzią, którą otrzymamy w ciągu 72 godzin, możliwe jest, że jedna z odpowiedzi na kwestionariusz spowoduje odmowę ze strony władz imigracyjnych.

fot. nadesłane

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy