Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Kiedy warto wykonać serwis klimatyzacji domowej?

Autor: Mateusz Książkiewicz

Nowoczesne domy, mieszkania czy biura nie mogą obejść się bez klimatyzacji. Jest to rozwiązanie znacząco poprawiające jakość życia, szczególnie biorąc pod uwagę to, że z roku na rok lata są coraz cieplejsze.

Posiadanie klimatyzacji domowej wiąże się z jej odpowiednią konserwacją. Pewne zabiegi serwisowe można wykonać samemu, jednak okresowe sprawdzenie stanu technicznego sprzętu należy zlecić fachowcom. Kiedy warto wykonać serwis klimatyzacji domowej? Z czym wiąże się ten proces i jak najlepiej go wykonać?

Dlaczego warto go wykonywać?

Mimo że dobrze podłączona klimatyzacja jest praktycznie bezobsługowa i nie wymaga ingerencji, należy pamiętać o jej regularnym serwisowaniu. System schładzania powietrza wiąże się z powstawaniem wilgoci, a to z powstawaniem zarodników grzybów i pleśni. Serwis klimatyzacji domowej jest więc bardzo ważny, aby powietrze, którym się oddycha, było dobrej jakości.

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na to jak ważne jest serwisowanie klimatyzacji domowej, jest czystość sprzętu. Zanieczyszczenia nagromadzone wewnątrz klimatyzatora powodują zmniejszenie jego wydajności, a co za tym idzie, zwiększenie kosztów eksploatacji. Sprzęt staje się wtedy głośny i zużywa więcej energii, a podczas pracy wydziela nieprzyjemny zapach spowodowany np. pleśnią.

Jak często to robić?

Serwis klimatyzacji domowej powinien być wykonywany dwa razy do roku. Najlepszymi okresami do prac serwisowych są przełom września i października — po zakończeniu sezonu letniego – oraz okolice kwietnia — aby przygotować klimatyzator na nowy sezon użytkowania. Podczas takiego okresowego serwisu sprawdzeniu podlegać powinny stany filtrów, kondycja parownika, sterowniki, podłączenie układów oraz przewody i instalacja.

Dodatkowo przyjmuje się, że filtry klimatyzacji powinny zostać poddawane czyszczeniu co trzy miesiące. Jest to jednak umowny okres, który zależy od stopnia zużycia filtra i ilości zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Takie czyszczenie można wykonywać samodzielnie. Jest to prosty proces, wymaga jedynie poświęcenia uwagi. Fakt, że filtr można wyczyścić samemu i użyć ponownie jest też ważnym aspektem ekonomicznym i ekologicznym.

Kto zajmuje się ich serwisem?

Jeżeli chodzi o okresową konserwację przeprowadzaną dwa razy do roku, należy powierzyć ją fachowcom. Dysponują oni odpowiednią wiedzą oraz specjalnymi środkami zapewniającymi efektywność całego procesu. Dzięki temu przedłużymy żywotność sprzętu, który posłuży nam przez wiele lat oraz zyskamy pewność, że oddychamy czystym, zdrowym powietrzem.

Utrzymanie klimatyzacji w dobrym stanie jest niezwykle istotne, a chęć zaoszczędzenia i ominięcie okresowych prac serwisowych może skutkować zagrzybieniem sprzętu. W takich przypadkach należy wykonać profesjonalne odgrzybianie klimatyzacji, które jest droższe niż okresowy serwis klimatyzacji domowej, co sprawia, że zamiast oszczędzić, jesteśmy narażeni na dodatkowe koszty.

Kliwent – Klimatyzacja i wentylacja

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy