Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Co trzeba wiedzieć o sterowaniu roletą zewnętrzną?

Autor: Mateusz Książkiewicz

Odpowiedzią producentów osłon okiennych na dokuczliwy problem z dużym nasłonecznieniem w budynkach jest montaż rolet zewnętrznych w oknach i drzwiach balkonowych czy tarasowych.

Takie rozwiązanie pozwala nie tylko zatrzymać promienie słoneczne, ale również w sezonie letnim obniżyć temperaturę w pomieszczeniu do komfortowych wartości lub w sezonie zimowym zatrzymać uciekające z budynku ciepło. Użytkownik może wybrać najwygodniejsze dla siebie rozwiązanie systemowe spośród kilku dostępnych na rynku, aby dostosować wszelkie funkcjonalności do swoich potrzeb.

Dostępne rozwiązania systemowe

To niezwykle ważne, aby kupując rolety zewnętrzne, zwrócić w pierwszej kolejności na rozwiązania systemowe, w tym na sposób sterowania osłoną. To, jakie rozwiązanie wybierzemy, wpłynie na późniejsze użytkowanie i przekłada się na komfort i wygodę. W wyborze najlepszego systemu pomoże nam z pewnością fachowa obsługa w sklepie z roletami oraz specyfikacja produktu wraz z wymaganiami montażowymi i funkcjami systemowymi, którą producent zwykle dołącza do produktu. Warto również zwrócić uwagę na wykonanie i zastosowane materiały, których jakość zapewni nie tylko wygodę użytkowania, ale również długą żywotność produktu. 

Sterowanie elektryczne czy manualne?

Do najpopularniejszych sposobów sterowania roletami zewnętrznymi zalicza się sterowanie manualne, radiowe oraz w systemie Smart Home. Wszystkie one są bardzo wygodne w obsłudze, ale każda z nich odznacza się nieco odmienną funkcjonalnością. 

Porównując sterowanie ręczne i sterowanie elektryczne i wybierając jedno z tych rozwiązań, warto zastanowić się czego oczekujemy od osłony i jakie udogodnienia są nam faktycznie potrzebne. Sterowanie manualne nie wymaga podłączenia pod źródło prądu i jest przez to znacznie prostszą konstrukcją niż rolety sterowane ręcznie. Bardziej skomplikowany mechanizm i wymagający montaż przekładają się też na cenę, jednak wygoda jaką zyskujemy przekłada się na większy wydatek. 

W przypadku ręcznego sterowanie, roletę wprawia się w ruch pociągając za linkę lub przekręcając korbę, w zależności od rodzaju wybranego mechanizmu. Rolety sterowane elektrycznie są znacznie wygodniejsze w obsłudze, ponieważ naciśnięcie jednego przycisku na urządzeniu sterującym powoduje ruch osłony. Co więcej, możemy zarządzać kilkoma roletami na raz, co zupełnie nie jest możliwe w przypadku sterowania manualnego. Sporym udogodnieniem jest również podpięcie systemu sterowania roletami do innych urządzeń w domu w technologii Smart Home, dzięki czemu możemy zarządzać sprzętem elektronicznym w całym budynku za pomocą jednej aplikacji. Daje to dużą swobodę użytkownikowi, pozwalając na sterowanie roletami lub żaluzjami fasadowymi o każdej porze dnia z każdego miejsca na świecie.

Inne udogodnienia

Możliwość sterowania roletami zewnętrznymi poprzez system Smart Home to jedno z najważniejszych udogodnień. Będąc w pracy czy na wakacjach możemy sprawnie zarządzać urządzeniami elektronicznymi w całym budynku, takimi jak oświetlenie, alarm, brama garażowa, ogrzewanie czy właśnie rolety zewnętrzne. Dodatkowo, możemy zamontować na rolecie czujnik pogody, dzięki któremu system sam uruchomi procedurę zasłaniania lub odsłaniania okien. W ostatnich latach równie dużym zainteresowaniem cieszą się rolety solarne, które są wyposażone w baterię słoneczną – pobierającą i magazynującą energię słoneczną, która staje się jedynym źródłem zasilania systemu. To nie tylko proekologiczne podejście, ale również spora oszczędność dla gospodarstwa domowego.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy