Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Jak pozbyć się nieuczciwego lokatora?

Autor: Dorota Pietrzak

Problem z regularnym czynszem, zakłócanie ciszy nocnej, dewastacja mieszkania, czy opór przy próbie wypowiedzenia umowy to tylko niektóre problemy, z jakimi może się spotkać właściciel wynajmowanej nieruchomości. Na szczęście istnieją rozwiązania, które pozwalają legalnie pozbyć się uciążliwego najemcy. Jak pozbyć się nieuczciwego lokatora?

Znalezienie odpowiedniego lokatora do mieszkania do wynajęcia w Gdyni to wbrew pozorom niełatwe zadanie. Jak pokazują statystyki, niemal co drugi właściciel nieruchomości, przynajmniej raz zadecydował o wypowiedzeniu umowy najmu, a co trzeci został zmuszony do przeprowadzenia eksmisji na drodze prawnej. Wśród najczęstszych problemów z lokatorami właściciele wskazują opóźnienia z opłatami, brud i bałagan w mieszkaniu, niszczenie mienia oraz unikanie kontaktu.

Jak pozbyć się uciążliwego lokatora?

Pozbycie się kłopotliwego najemcy nie jest prostym zadaniem. Prawo skutecznie zabezpiecza interesy lokatorów, często stawiając właściciela nieruchomości w bardzo niekomfortowym położeniu. Dokumentem, z którym z pewnością warto zapoznać się przed wynajęciem mieszkania, jest ustawa z 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Ustawa dokładnie precyzuje, w jakich okolicznościach umowa może zostać wypowiedziana oraz wskazuje obowiązki najemcy w zakresie utrzymania lokalu w dobrym stanie technicznym i sanitarnym.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem GetHome.pl

Powody do wypowiedzenia umowy

Wśród powodów, które uprawniają do wypowiedzenia umowy najmu przez właściciela, ustawa wskazuje m.in. użytkowanie lokalu niezgodne z jego przeznaczeniem lub sprzeczne z umową najmu. Dotyczy to na przykład sytuacji, w których lokalu wynajmowanym na cele mieszkaniowe najemca prowadzi działalność gospodarczą lub wynajmuje go na krótkoterminowo innym osobom.

Innym powodem może być zaleganie z opłatą czynszu lub innych opłat związanych z użytkowaniem nieruchomości przez trzy pełne okresy rozliczeniowe. Warto umieścić konkretne terminy dokonywania wpłat w umowie, co pozwoli uniknąć nieporozumień przy finalnym rozliczaniu umowy. Umowę najmu można wypowiedzieć również, gdy lokator nie przestrzega porządku domowego, rozumianego jako utrzymywanie lokalu w dobrym stanie technicznym i higienicznym. Najemca powinien także chronić przed uszkodzeniem i dewastacją przynależne do mieszkania mienie. Dobrym sposobem na zabezpieczenie swoich interesów jest więc sporządzenie protokołu określającego stan techniczny oraz wyposażenie mieszkania na wynajem w Gdyni.

Co gdy lokator nie zamierza opuścić lokalu?

Opór stawiany przez najemcę przy wypowiedzeniu umowy najmu to niestety najczęściej zapowiedź dalszych kłopotów. W tej sytuacji jedynym legalnym sposobem rozwiązania uciążliwej sytuacji jest wystąpienie z powództwem o eksmisję. Skierowanie sprawy na drogę prawną to skuteczny, ale niestety czasochłonny proces. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że wyrokowi nakazującego opuszczenie lokalu musi towarzyszyć orzeczenie o uprawnieniu lub braku uprawnienia do lokalu socjalnego, za którego zapewnienie odpowiada gmina. Często od prężności działania gminy zależy, jak długo niechciany lokator będzie jeszcze okupował lokal.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy