Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Ile kosztuje 1 XRP – sprawdź dzisiejszą wartość XRP

Autor: Mateusz Książkiewicz

XRP umocnił swoją pozycję jako znaczący gracz na rynku kryptowalut. Ile kosztuje?

XRP umocnił swoją pozycję jako znaczący gracz na rynku kryptowalut. Zajmuje czwarte miejsce pod względem kapitalizacji rynkowej. Utrzymuje się wśród najwyżej notowanych kryptowalut od prawie 13 lat. 

Ile kosztuje teraz? Jak wynik procesu SEC wpłynie na przyszłość XRP? Oba zagadnienia omawiamy w poniższym artykule.

Czym jest Ripple (XRP)?

Ripple to zdecentralizowana platforma blockchain. Umożliwia międzynarodowe transfery pieniężne w ramach tej samej sieci, bez pośrednika, w czasie rzeczywistym. 

Ripple jest znany ze swojego protokołu płatności cyfrowych oraz XRP, jego natywnej kryptowaluty. Platforma została opracowana i promowana przez Ripple Labs. Składa się z dwóch głównych komponentów: RippleNet i XRP Ledger (XRPL).

XRP ma na celu przekształcenie sposobu, w jaki pieniądze są przekazywane na całym świecie. Wizją Ripple jest zapewnienie efektywnej i opłacalnej alternatywy dla istniejącego systemu bankowego SWIFT. 

Zwycięstwo w sporze z SEC

XRP w ostatnich tygodniach znacząco wzrósł, rozpoczynając potężną hossę. Katalizatorem tego niezwykłego wzrostu był prawny triumf, który Ripple Labs odniósł przeciwko Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w Stanach Zjednoczonych na początku tego miesiąca.

Amerykański sąd orzekł, że Ripple nie naruszył federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych, sprzedając tokeny XPR na publicznych giełdach. To przełomowe orzeczenie spowodowało wzrost ceny kryptowaluty o prawie 50% w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Analiza cen XRP

Ile kosztuje 1 XRP? Według najnowszych danych, cena XRP wynosi 0,711 USD za token.

W ciągu ostatniego tygodnia, kryptowaluta straciła prawie 12% swojej wartości, chociaż jej miesięczne zyski pozostają silne na poziomie ponad 45%. W ciągu 30-dniowego okresu, kapitalizacja rynkowa XRP wzrosła o prawie 12 miliardów dolarów, mimo że kryptowaluta doświadczyła tylko 14 dni wzrostów.

Wspomniany triumf Ripple Labs przeciwko SEC wywołał znaczne zainteresowanie XRP, czyniąc go najchętniej kupowanym altcoinem w 2023 roku. Z ponad 150 milionami dolarów wolumenu obrotu, XRP wyprzedza solanę (SOL), dogecoina (DOGE), binance coin (BNB) i polygon (MATIC).

Pomimo ostatnich zysków, wartość XRP wciąż znajduje się 82% poniżej historycznego szczytu 3,92 USD ze stycznia 2018 roku.

Kontrowersje wokół XRP

Ripple stosuje unikalny protokół, który wymaga ograniczonej liczby węzłów nazywanych walidatorami, aby osiągnąć konsensus.

Zdecentralizowanie kryptowaluty jest kluczowym aspektem jej bezpieczeństwa. Zapobiega sytuacji, w której pojedyncza jednostka ma zbyt dużą kontrolę nad siecią. Jednak w przypadku protokołu konsensusu Ripple, mała grupa walidatorów ma moc zatwierdzania transakcji. Krytycy wskazują, że daje im to również moc do spiskowania i manipulowania siecią.

Krytycy kwestionowali również przydatność XRP jako waluty mostowej, gdy inne kryptowaluty i waluty fiat mogłyby być używane do tego samego celu. Istniało również sporo debat na temat tego, czy naprawdę jest konieczne, aby większość całkowitej podaży XRP była przechowywana w depozycie przez Ripple Labs i jego założycieli.

Perspektywy na przyszłość

Eksperci przewidują, że XRP może wzrosnąć nawet do 26,57 USD w nadchodzących miesiącach. Oznaczałoby to wzrost o 2396,97%.

Jeżeli XRP rzeczywiście osiągnęłoby wartość 26,57 USD za monetę, jego kapitalizacja rynkowa wzrosłaby do ogromnych 1,4 biliona dolarów, zakładając, że aktualny obrót 52,69 miliarda monet pozostanie stabilny. 

Dla kontekstu, cały rynek krypto ma obecnie kapitalizację rynkową na poziomie 1,18 biliona dolarów.

Warto zauważyć, że to tylko jedna z wielu śmiałych prognoz cen XRP, które zalały społeczność krypto, odkąd ogłoszono wyrok sądu w sprawie SEC. Część analityków przedstawia ostrożniejsze prognozy, według których XRP w niedalekiej przyszłości osiągnie wartość ok. 7 USD.

Podsumowanie

Inwestowanie w kryptowaluty, w tym XRP, nie jest decyzją, którą należy podejmować pochopnie. Choć aktualne wydarzenia sugerują pozytywne perspektywy dla XRP, wiąże się z tym wiele ryzyk.

Świat kryptowalut jest znany z gwałtownych wahań i nieprzewidywalności. Inwestowanie w XRP jest ryzykowne. Może nie być odpowiednie dla większości inwestorów ze względu na dużą zmienność cen i trudność w przewidywaniu przyszłych trendów na rynku.

Chociaż potencjalne wysokie zyski są atrakcyjne, możliwość znacznych strat jest realna i nie powinna być pomijana.

To, czy XRP jest dobrym wyborem inwestycyjnym, zależy głównie od indywidualnej sytuacji finansowej, tolerancji na ryzyko i celów inwestycyjnych danej osoby. Jak zawsze, konieczne jest dokładne zbadanie tematu przed zanurzeniem się w jakąkolwiek kryptowalutę.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy