Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Trumna czy urna? Które rozwiązanie lepiej wybrać?

Autor: Mateusz Książkiewicz

Pochówek tradycyjny, czyli wymagający wyboru trumny, dziś coraz częściej ustępuje miejsca pochówkowi urnowemu. Niegdyś trumna była oczywistym wyborem, gdy rodzinie zależało na ceremonii religijnej. Jednak od czasu Soboru Watykańskiego II kościół katolicki zezwolił na kremację, co pozwala połączyć wiarę wraz z innymi kwestiami, które uznawane są przez najbliższych. 

Czym jednak różni się wybór trumny od urny? Czy pochówek urnowy ma więcej zalet niż tradycyjna ceremonia religijna?

Trumna – wybór nie tylko dla tradycjonalistów

Najczęściej starsze osoby nie do końca są przekonane do kremacji. Spopielenie ciała pozostaje dla nich czymś nietypowym, niemalże odbierającym wagę ceremonii pogrzebowej. Na trumnę zdecydują się zatem najbliżsi, którzy są wierni tradycjom, ale nie tylko. 

Wybór trumny będzie oczywisty w przypadku rodziny, która z różnych względów nie zgadza się na kremację. Znaczenie ma także wola osoby zmarłej, o ile taka została wyrażona jeszcze za życia. W przygotowaniu pochówku tradycyjnego, a także w wyborze trumny jest w stanie pomóc DomPogrzebowyLomianki.pl

Urna – pochówek z elementami tradycyjnej ceremonii pogrzebowej

Na urnę coraz częściej decydują się rodziny zmarłych, które biorą pod uwagę koszty pogrzebu, ponadto nie bez znaczenia jest dla nich kwestia formalności, a nawet ekologia. Co więcej, urnę można dobierać tak samo jak trumnę – zarówno pod względem stylu, elementów ozdobnych, kolorystyki, kształtu czy materiału, z jakiego zostanie ona wykonana. Rodzina jest zatem w stanie spełnić ostatnią wolę zmarłego, ale i uwzględnić własne wymagania. 

W przypadku pochówku urnowego, gdy rodzina zmarłego decyduje się na kremację, ciało przed spopieleniem może zostać wystawione w klasycznej trumnie. Ceremonia pogrzebowa przypomina zatem tę z wykorzystaniem tradycyjnej trumny. 

Co przemawia za wyborem urny?

Jeśli rodzina nie jest przekonana, co powinna wybrać, a nagła śmierć bliskiej osoby nie pozwoliła na poznanie jej ostatniej woli, warto przyjrzeć się korzyściom wynikającym z pochówku urnowego. Przede wszystkim taki pochówek oznacza mniejsze koszty. Poza tym znacznie łatwiej można dokonać przeniesienia urny do innego grobowca, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego pochówku z trumną. 

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w rodzinnym grobowcu można zmieścić co najmniej kilka urn. Z trumną nie jest to możliwe. Wiele rodzin zwraca uwagę na ekologię – trumna wraz ze szczątkami zmarłego może zanieczyścić środowisko, w tym wody. W przypadku spopielenia ciała nie ma takiego ryzyka. 

Wybór ostateczny – nie tylko kwestia kosztów

Zastanawiając się nad wyborem między trumną a urną, warto wziąć pod uwagę wszystkie zalety i wady obu typów pochówku. W grę bowiem wchodzą różnice nie tylko w kosztach, ale i formie przeprowadzenia pochówku czy też całej ceremonii pogrzebowej. 

Przyjrzyjmy się korzyściom i ewentualnym minusom. Uwzględnijmy w pierwszej kolejności wolę zmarłego, jeśli mamy taką informację. To pozwoli dokonać właściwego wyboru. 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy