Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

11 MBOT doskonali umiejętności w gminie Grybów!

Autor: Kinga Gruca

W miniony weekend tj. 20-21 stycznia br. na terenie gminy Grybów zorganizowane zostały szkolenia rotacyjne o charakterze wojskowym. Udział w nich wzięli reprezentanci 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 114 Batalion Lekkiej Piechoty z Limanowej. Żołnierzy mogliśmy spotkać w miejscowości Ptaszkowa oraz Wyskitna.

Pod czujnym okiem kadry zawodowej, w tym ośmiu doświadczonych żołnierzy zawodowych, oraz instruktorów, młodzi rekruci doskonalili swoje umiejętności na nartach w miejscowości Ptaszkowa (gmina Grybów). Szkolenie obejmowało poruszanie się w terenie górskim z uwzględnieniem specyfiki działania batalionu w górach. Żołnierze musieli opanować sztukę poruszania się z bronią i zasobnikiem w trudnych warunkach zimowych, zarówno na nartach biegowych, jak i skiturowych.

W Centrum Sportów Zimowych prowadzimy szkolenie z żołnierzami z tematu poruszania się na nartach w terenie górskim. Z uwagi na charakterystykę naszego batalionu, który działa w górach, żołnierze muszą nauczyć się poruszania z bronią, zasobnikiem, w terenie górskim, w okresie zimowym na nartach biegowych i skiturowych- mówi starszy chorąży sztabowy Piotr Blecharczyk.

Żołnierze 114. Batalionu Lekkiej Piechoty stacjonującego w Limanowej to w większości mieszkańcy powiatów limanowskiego, sądeckiego i tatrzańskiego.

W Wyskitnej żołnierze odbyli szkolenie m.in. z taktyki poruszania się w terenie górskim połączone z podstawami survivalu. Skupili się na pogłębieniu umiejętności zrobienia schronienia, przygotowania ognia, a także zajęli się nauką strzelectwa połączoną z zajęciami taktycznymi.

-Miejscowość Wyskitna nie została wybrana przez przypadek. To miejsce pamiątkowe zgrupowania Armii Krajowej, której tradycje kultywuje cała formacja WOT- dodaje starszy chorąży, dziękując za pomoc i zaangażowanie Wójta Gminy Grybów oraz Centrum Sportów Zimowych w Ptaszkowej oraz możliwość szkolenia na tym terenie.

Fot. Kinga Gruca

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy