Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

„Idę służyć”! Bp Artur Ważny ordynariuszem diecezji sosnowieckiej.

Autor: Kinga Gruca

"Biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, Artur Ważny, został nominowany na nowego ordynariusza diecezji sosnowieckiej - ogłoszono dzisiaj w Seminarium Duchowym w Tarnowie. Decyzja Papieża Franciszka wywołała falę radosnych reakcji wśród wiernych, którzy gratulują i witają nowego pasterza.

Radosne informacje obiegły dziś świat mediów w związku z nominacją Papieża Franciszka, która została ogłoszona we wtorkowe popołudnie w Seminarium Duchownym w Tarnowie. Biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej, został mianowany na ordynariusza sosnowieckiego.

– Idę służyć. Tak mówi dzisiaj Ewangelia, żebyśmy szli służyć, tam, gdzie jest Jezus i tam, gdzie są ci, którzy szukają Go cały czas. I to posłanie z Ewangelii dzisiejszej jest dla mnie ważne i umacniające. Bez tego posłania po ludzku nie byłoby prosto, a kiedy tak na to patrzę, że to jest zaproszenie Jezusa, żeby za Nim kroczyć, wędrować, iść, to jest to wielka radość, nadzieja i umocnienie, że nie trzeba niczego się obawiać – mówi biskup Artur Ważny.

Biskup Artur Ważny urodził się 12 października 1966 roku w Rzeszowie, jako syn Stanisława i Alicji z domu Filipek. Pochodzi z Ropczyc (obecnie diecezja rzeszowska). Tam też złożył egzamin dojrzałości w Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w 1985 roku. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa tarnowskiego Józefa Życińskiego, w dniu 25 maja 1991 roku, w Tarnowie.

Jako duszpasterz młodzieży i akademicki dostrzegał konieczność głoszenia Ewangelii za pomocą nowych środków wyrazu, dlatego był członkiem zespołu redakcyjnego pisma „Winda” – tarnowskiego dodatku do tygodnika „Droga” – oraz współprowadził audycje dla młodzieży „Na strychu” w diecezjalnym radiu RDN.

W swojej posłudze duszpasterskiej współpracował z różnego rodzaju ruchami i stowarzyszeniami, podkreślając, że tylko głęboka jedność w myśleniu oraz działaniu między kapłanami i wiernymi świeckimi może przynieść trwałe owoce w ewangelizacji. Powołał do istnienia i przez wiele lat prowadził Szkołę Nowej Ewangelizacji św. Józefa w ramach SESA Polska. Był również m.in. diecezjalnym koordynatorem ruchu Odnowy w Duchu Świętym oraz kursów ALPHA. Zainicjował w diecezji tarnowskiej ruch Mężczyzn św. Józefa. Współtworzył Stowarzyszenie „Kanon”, Stowarzyszenie „Abraham i Sara”, Fundację „Alegoria” oraz Fundację „OPES139”, pomagającej rodzicom po stracie dziecka.

W swojej posłudze wiele czasu poświęcał małżeństwom i rodzinom. Od kilkunastu lat jest mocno zaangażowany w ruch Domowego Kościoła oraz Spotkań Małżeńskich. Jest też współzałożycielem i pierwszym duszpasterzem wspólnoty małżeństw niepłodnych w Krakowie, a także Komitetu Budowy Miejsca Pamięci Dzieci Utraconych w Tarnowie, przekształconego następnie w fundację.

Biskup Artur Ważny został konsekrowany na biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej w kościele parafialnym w Tarnowie-Mościcach, 30 stycznia 2021 roku. Jako swoje słowo przewodnie wybrał- “Patris corde” (Ojcowskim sercem – przyp. aut.), który nawiązuje do postaci św. Józefa i listu papieża Franciszka pod tym samym tytułem.

Ingres- czyli uroczyste przejęcie władzy przez nowo mianowanego biskupa, planowane jest na 22 czerwca br.

Źródło inf.: tarnow.gosc.pl

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy