Uwaga mgła!
„Krople wody zawieszone w powietrzu” - brzmi bardzo niewinnie, jednak w rzeczywistości opisywane zjawisko to wróg numer jeden na polskich drogach oraz terenach miejskich w ostatnich dniach.
Niedawne dni, a zawłaszcza pora od zmierzchu do świtu, dla kierowców podróżujących po Polsce wiązały się z pewnymi utrudnieniami za które tym razem nie był odpowiedzialny człowiek. Gęste mgły sparaliżowały nie tylko drogi. Zła widoczność spowodowała również liczne utrudnienia na lotniskach w naszym kraju. Mgła nie oszczędziła także naszego powiatu i od tamtego tygodnia wieczory i poranki wyglądają bardzo podobnie. Szczególne natężenie tego zjawiska atmosferycznego możemy zaobserwować w zagłębieniach terenu, nad zbiornikami wodnymi oraz w miejscach zacienionych. Ograniczenie widoczności wynosi czasem nawet do kilku, kilkudziesięciu metrów. Apelujemy o rozważną jazdę, dostosowanie prędkości do warunków i w razie konieczności rezygnacji z dalszego prowadzenia pojazdu.
Fachowcy radzą jak postępować podczas gęstej mgły.
1. Podczas podróż samochodem należy zmniejszyć prędkość jazdy i dostosować ją do warunków atmosferycznych panujących na drodze. Należy również włączyć światła przeciwmgłowe i bacznie obserwować drogę oraz pobocze.
2. Należy wcześniej niż zwykle wyjechać do pracy lub szkoły, ponieważ możliwe są większe korki.
3. Piesi i rowerzyści znajdujący się na poboczu powinni założyć odblaskową kamizelkę, aby być widocznym.
4. Jeśli wybieramy się w podróż lotniczą, należy zorientować się czy z powodu gęstej mgły nie zostanie odwołany lub przełożony nasz rejs.
5. Gdy mgła utrzymuje się przez kilkadziesiąt godzin, groźny staje się smog. Należy wówczas ograniczać przebywanie na otwartych przestrzeniach oraz uszczelnić okna i drzwi. Osoby, które skarżą się choroby układu oddechowego powinny przebywać w domu i nie wychodzić na zewnątrz do czasu rozwiania się mgły i zanieczyszczeń.
6. Należy ograniczyć palenie papierosów w miejscach publicznych, ponieważ dym we mgle nie rozwiewa się i podrażnia układ oddechowy niepalących.
Źródło: twojapogoda.pl