Badanie trzeźwości nawet bez Twojej zgody!
Zgodnie z polskim prawem policja ma prawo zażądać od każdego obywatela poddania się badaniu na zawartość alkoholu w organizmie. W przypadku odmowy policjant ma prawo pobrać krew do badań nawet bez naszej zgody.
Zadaniem policji jest wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców, tak więc w przypadku przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, gdzie niezbędne jest ustalenie stanu trzeźwości sprawcy, policjant zgodnie z art. 74 § 3 Kodeksem Postępowania Karnego ma prawo poddać taką osobę badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu i we krwi.
Podczas czuwania nad bezpieczeństwem i porządkiem w ruchu na drogach, uprawnienia Policji do żądania poddania się przez kierującego pojazdem badaniu trzeźwości wynikają z przepisu art. 129 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t. j. z 2012 r. Dz. U. poz. 1137, ze zm.). W razie odmowy osoby badanej poddania się zabiegowi pobrania krwi funkcjonariusz przystąpi do pobrania krwi mimo braku zgody tej osoby.
Jeżeli osoba podejrzana o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia w stanie po użyciu alkoholu czy w stanie nietrzeźwości nie wyraża zgody na przeprowadzenie badania (pobrania krwi), policjant ma prawo wcześniej uprzedzając taką osobę przeprowadzić badanie używając środka przymusu bezpośredniego w postaci siły fizycznej (art. 16 ust. 1 ustawy o Policji w zw. z art. 11 pkt 1 Ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej (Dz. U. poz. 628).
Źródło: policja.pl
Fot.: archiwum