Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Poniedziałek, 27 maja 2019
BramTECH - bramy, ogrodzenia, balustrady

Posypmy głowę popiołem. Rozpoczęcie Wielkiego Postu

05.03.2014 || Kategorie: Bobowa, Religia, Tradycja || Autor: Mateusz Książkiewicz

Środa popielcowa w tym roku przypada 5 marca i rozpoczyna ona 40 dniowy okres Wielkiego Postu. Dla wielu wiernych to czas wewnętrznego nawrócenia. Zgodnie z obrzędami kościoła katolickiego kapłan w tym dniu posypuje nasze głowy popiołem.

Tradycja ta pojawiła się w VIII wieku. W XI wieku papież Urban II uczynił go obowiązującym zwyczajem w całym Kościele. Wówczas postanowiono, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową ubiegłego roku.

Dla wielu osób okres ten jest czasem wyrzeczeń, czasem smutnym – mówił podczas dzisiejszego kazania ks. Stanisław Szczepanek rodak z Bobowej, który na co dzień pracuje w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. Bo wiadomo obowiązuje przykazanie kościele: posty nakazane zachowywać, zabaw hucznych nie urządzać wiec mogłoby się wydawać że jest to rzeczywiście smutny czas. Jednak nie chodzi o to by w tym czasie nie być wyłącznie posępnym i nie zadowolonym z życia. Jan Paweł II w swoim liście na początek nowego tysiąclecia podaje bardzo dziwne lekarstwo, a jest nim wpatrywanie się w oblicze Chrystusa. Okazje do tego mamy właśnie we Wielkim Poście, zwłaszcza podczas nabożeństw Drogi Krzyżowej czy Gorzkich Żalów. Trzeba pamiętać, że kresem Jezusa nie był Wielki Piątek ale Wielka Niedziela, dzień zmartwychwstania i wniebowstąpienia.

Ksiądz proboszcz wraz z pozostałymi kapłanami zapraszają serdecznie wszystkich do udziału w cotygodniowej Drodze Krzyżowej (dla dorosłych piątek godz. 17, natomiast dla dzieci w sobotę godz. 15), oraz Gorzkich Żalach (niedziela godz. 15)

W parafii pw. Wszystkich Świętych w Bobowej, Msze Święte z posypaniem głów popiołem odbędą się jeszcze dzisiaj o godzinie 15 i 17.