Zobacz również: Łużna24.pl Grybow24.pl
Bobowa24.pl http://bobowa24.pl/
imieniny Sobota, 16 października 2021

Jachimek i Trojanowska na inauguracji klubu Seniora w Bobowej (TV)

04.12.2018 || Kategorie: Gmina Bobowa, Kultura, Społeczeństwo || Autor: Jacek Kieroński

W Polsce większość osób po 60 roku życia nie pracuje zawodowo. Brak obowiązku wyjścia do pracy, wiąże się z większą ilością wolnego czasu, który z kolei warto zagospodarować. Dlatego wyjątkowego znaczenia nabiera aktywizacja społeczna osób starszych. Przykładem dla innych seniorów mogą być mieszkańcy gminy Bobowa, którzy za sprawą projektu „60+ Nowy Wiek Kultury” utworzyli klub seniora.

Projekt 60+ Nowy Wiek Kultury dotarł także do miasta i gminy Bobowa. Rekrutację zainteresowanych przedsięwzięciem osób przeprowadzono początkiem czerwca. Wtedy też aktorzy Teatru Nowego Proxima wystawili na deskach bobowskiej sceny spektakl Wysocki. Kulminacyjną częścią projektu realizowanego w naszym mieście było wydarzenie o wdzięcznej nazwie „Ale odlot!”, które odbyło się 2 grudnia br. w hali sportowej przy Szkole Podstawowej i. S. Staszica w Bobowej. Najważniejszym efektem projektu jest to, że jego uczestnicy postanowili założyć klub seniora. I tak też się stało, w niedzielne popołudnie zainaugurowano z przytupem jego powstania. W finałowej gali, seniorzy z Bobowej zaprezentowali spektakl teatralny „Banda Mocarna”, na podstawie tekstu Maliny Prześlugi ” Dziób w Dziób”. Został on przygotowany pod profesjonalną opieką reżyserską w osobach Huberta Bronickiego i Ewy Kubiak. Powstaniu klubu seniora towarzyszyli wspaniali goście, którymi byli piosenkarka Izabela Trojanowska (znana również z serialu Klan) oraz artysta kabaretowy Tomasz Jachimek. Podczas imprezy, przybyli tłumnie widzowie mogli podziwiać także wystawę rękodzieła przygotowanego przez bobowski klub seniorów.

Teatr Nowy w Krakowie od ośmiu lat prowadzi projekt „60+ Nowy Wiek Kultury”, który finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej oraz środków własnych Stowarzyszenia Teatr Nowy. Jako główny cel projektu przyjęto aktywizację seniorów w podkrakowskich wsiach i miasteczkach.

– Nad spektaklem pracowaliśmy od kilku miesięcy – mówi Ewa Szpila, odtwórczyni roli Zbysi w spektaklu Banda Mocarna. – Cały projekt polega na zjednoczeniu grupy seniorów, aby poprzez współprace zrobić coś dla całej społeczności gminy. Dzięki pomocy pracowników teatru udało się nam przygotować dzisiejszy występ, który był o przyjaźni, grupie i współpracy. Nie spodziewaliśmy aż tylu gości i tak cudownej atmosfery.

O założeniach projektu powiedział naszemu portalowi Tomasz Kireńczuk – dyrektor programowy, Stowarzyszenie Teatr Nowy: – Projekt polega na stworzenia grupy liczącej ok. 20 mieszkańców danej gminy w wieku 60+. Następnie  z nimi pracujemy przez okres 7- 9 miesięcy. Dzisiejszy finał jest efektem tej pracy. Najważniejsze w projekcie jest stworzenie grupy, która będzie się czuła ze sobą dobrze i będzie chętnie ze sobą działać. My kończymy projekt a nasi seniorzy, i seniorki będą działać dalej co nas najbardziej cieszy.

Sponsorem relacji była firma Hydrotech – stacja kontroli pojazdów oraz skład budowlany w Siedliskach.

fot. J. Kieroński