Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Fałszywy “wnuczek” stanie przed sądem

Autor: Łukasz Augustyn
Od pewnego czasu coraz więcej słyszy się o wyłudzeniach pieniędzy od osób starszych metodą na „ Na Wnuczka”. Również w naszym regionie przytrafił się przypadek, w którym ucierpiała jedna z mieszkanek Gorlic.


Oszuści działają według tego samego schematu, który opiera się na wyszukaniu numeru telefonu w książce telefonicznej, osób o dość nie popularnych imionach. Podczas rozmowy podają się za wnuczka, krewnego. Utwierdza osobę poszkodowaną że naprawdę jest z nią rodziną. Podczas rozmowy, głównym aspektem jest proszenie o udzielenie pożyczki na jakiś z góry określony cel;  m.in. atrakcyjna promocja, bardzo tani zakup mieszkania, samochodu lub na nagłe nieszczęście takie jak; choroba , wypadek samochodowy, pilny wyjazd w celach zarobkowych.  Osoby które podszywają się pod rodzinę czy przyjaciół równocześnie proszą o szybkie przygotowanie gotówki przez ofiarę, po którą zgłosi się wskazana osoba lub o wykonanie “błyskawicznego przekazu pocztowego”. Ewentualnie proponują wspólne pójście do oddziału banku by wypłacić gotówkę.
Sprawa jednej z poszkodowanej osób z powiatu Gorlickiego, która została oszukana tą metodą we wrześniu 2011 roku, wyglądała następująco.
Do ów kobiety dzwoni mężczyzna, który podaje się za jej wnuka. Informuje, że spowodował kolizję drogową, ma obrażenia ciała i czeka na przyjazd pogotowia. Jednocześnie poprosił kobietę o kilkutysięczną pożyczkę, która była mu niezwłocznie potrzebna na polubowne załatwienie sprawy z drugim kierowcą. Kobieta zgodziła się udzielić pożyczki, po którą w niedługim czasie zgłosił się wysłany przez “wnuczka” mężczyzna. Kobieta niczego nie podejrzewając, przekazała mężczyźnie kilka tysięcy złotych. O oszustwie dowiedziała się dopiero kilka godzin później, kiedy odwiedził ją prawdziwy wnuk.

O zaszłej sytuacji powiadomiono Gorlicką Policję, która natychmiastowo podjęła się działania dochodzeniowo-śledczego, które miały na celu ujawnić sprawców oszustwa. Dochodzenie było bardzo trudne i mozolne, ale wytrwała praca policjantów ujawniła sprawcę, był nim 40-kilkuletni mężczyzna z terenu powiatu nowosądeckiego.  Do Prokuratury Rejonowej w Gorlicach wpłynął akt oskarżenia z wnioskiem o wniesienie sprawy do Sądu. Za tego typu czyn – oszustwo – przestępcy grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Od pojawienia się oszustów działających metodą „ na wnuczka „ , Policja w raz z mediami w całej Polsce prowadzi kampanie  informacyjno–profilaktyczną mającą na celu uwrażliwić wszystkich na tego typu działania.  Akcja od pewnego czasu odnosi skuteczność, ale nadal pozostaje nie wiedza i ufność starszych ludzi, którzy bez wahania dają się manipulować przestępcą. W dużej ilości przypadków, kończy się to utratą oszczędności lub nawet dorobku całego życia.

My również przestrzegamy przed tego typu procederami, w przypadku odebrania takiego telefonu należy w pierwszej kolejności postępować według wskazówek oszustów. Po zakończonej rozmowie zadzwonić do domniemanej osoby, która potrzebuje naszej  pomocy w przypadku, gdy telefon był fałszywy sprawę trzeba zgłosić  Policji.

źródło: własne/ gorlice.policja.gov.pl

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy