Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Remont Kościoła w Siedliskach

Autor: Sabina Janus

Od początku lipca trwa remont Kościoła pw. św. Mikołaja w Siedliskach. Z racji, iż jest to obiekt zabytkowy nad całością prac czuwa konserwator zabytków z Urzędu Ochrony Zabytków w Nowym Sączu. Kontynuacja renowacji rozpocznie się wiosną przyszłego roku.

Dzięki staraniom i licznym zabiegom ks. rektora Jacka Kupca Urząd Marszałkowski przeznaczył na remont Kościoła św. Mikołaja 13 tys. zł. Prace rozłożone zostały na dwa lata. Wykonana została już konstrukcja dachu nad wejściem głównym, który w późniejszym czasie będzie pokryty blachą. Aktualnie trwają prace nad przebudową schodów. Zostały one już zabetonowane, następnie będą  obłożone piaskowcem. Odremontowano także przybudówkę znajdującą się obok Kościoła, która teraz zyskała miano przybocznej kaplicy. Jest to już czwarty etap prac remontowych nad Kościołem. Wcześniej zmieniony został strop oraz wykonano dach jednospadowy pokryty blachą miedzianą. Odnowiony został także ołtarz główny.  Zamknięcie całości prac szacowane jest na koniec sierpnia br., a łączny ich koszt w tym roku wynosi ok. 50 tys. zł.

W przyszłym roku na wiosnę zaplanowana została elewacja całego budynku, ze względu na zabezpieczenie kamienia przed erozją. Padła też propozycja obłożenia dołu ścian zewnętrznych piaskowcem. Również i na ten cel przewidywane są dotacje. Złożony został już projekt o dotację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

„Pragnę podkreślić, że remonty są przeprowadzane nie tylko dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa, ale w dużej mierze dzięki ofiarności mieszkańców części Siedlisk i Sędziszowej, bo aż 40 tys. to środki własne, zebrane głównie na Festynie Rodzinnym. Widoczna jest ogromna troska i zaangażowanie ludzi w odnowienie tej naszej miejscowej świątyni.” – mówi ks. rektor Jacek Kupiec.

Należałoby także wspomnieć, iż na lata kolejne również zaplanowane zostały remonty, m. in. renowacja zabytkowego muru oraz przebudowa chodnika wokół Kościoła.

Prace wykonuje Firma Remontowo – Budowlana Andrzeja Kruczka z Wilczysk.

fot. Mateusz Książkiewicz / Jakub Oślizło

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy