Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Żniwa w gminie Bobowa

Autor: Mateusz Książkiewicz
Rozpoczął się gorący okres dla żniwiarzy! Na terenie całej gminy Bobowa zaobserwować można pracujące w polu kombajny.

O tegoroczne zbiory zapytaliśmy pana Stanisława Siedlarza, który posiada ok. 20ha gospodarstwo: „Zbiory są owocne. Zboża są nieco podeschnięte, ponieważ wiosna była sucha i lato początkowo też, ale co najważniejsze nie są porośnięte i na szczęście nie położone, dlatego kosi się dobrze. Gdyby tylko pogoda dopisała to żniwa szybko miną.”

Zdecydowana większość powierzchni gminy Bobowa to użytki rolne. Są to jednak tereny górzyste i często ludzie rezygnują z upraw na rzeczy wypasu bydła. Siłę przebicia i opłacalność wykazują jedynie duże gospodarstwa, gdyż mniejsze są nierentowne. Problemem jest brak sprzyjających warunków do rozwoju rolnictwa. Ceny sprzętu rolniczego, paliwa, nawozów, środków chemicznych odstraszają potencjalnych rolników i wciąż zaskakują niestety negatywnie swym wzrostem. Rolnicy szacują, że w tym roku z 1ha zebrali od 3,5 – 4 ton zboża.

Praca rolnika wymaga wielu poświęceń i trudów, dlatego tym bardziej powinniśmy być wdzięczni za ich charyzmę i wysiłek. Mamy nadzieję, że pogoda w najbliższych dniach dopisze a wszyscy rolnicy będą cieszyć się obfitymi zbiorami, które będzie można świętować już 26 sierpnia na gminnych dożynkach w Stróżnej.

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy