Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Internet, światłowód - Gorlice, Bobowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Szkoda czasu na chorobę !

Autor: Łukasz Augustyn
W Polsce jeszcze w ostatnich dniach dawała o sobie znać jesień, dodatnimi temperaturami i słoneczną pogodą. Natomiast rok temu o tej porze panowały dość siarczyste mrozy i duże opady śniegu, co uniemożliwiało rozprzestrzenianiu się chorób w przeciwieństwie do tego chwili obecnej.

W ostatnim miesiącu w bardzo szybkim tempie rośnie liczba zachorowań na grypę oraz przeziębienie. Sprzyjająca infekcjom aura zbiera żniwo przede wszystkim wśród osób starszych. Pacjenci z tej właśnie grupy wiekowej w krótkim czasie zapełnili szybko lokalne przechodnie jak i szpitale. Trudno jeszcze mówić o epidemii, ale skala zachorowań w ostatnich dniach może niepokoić. W czasie noworocznej przerwy odczuły to przede wszystkim szpitale w całej Polsce, które wypełnione są po brzegi a oczekiwanie w kolejce do lekarza, trwa nawet kilka godzin.

Wzrost zachorowań głównie występuje głównie u osób starszych, które gorzej znoszą objawy grypy. Towarzyszy temu często biegunka, duszący kaszel i wysoka gorączka, które są dla nich wyjątkowo uciążliwe. Oprócz grypy często do lekarza przychodzą pacjenci z  przeziębieniem często mylonym z grypą lub na odwrót.

Nawał pracy przeżywają od rana także lekarze pierwszego kontaktu i pediatrzy. W kilka godzin od otwarcia przychodni nie sposób już było się na dziś zarejestrować. Praktycznie do każdego z nich zapisał się w środowy poranek komplet pacjentów. W najgorszych przypadkach można jedynie przyjść i liczyć na dobrą wolę doktora.

Do zachorowań dochodzi przeważnie poprzez niezachowywanie podstawowych zasad higieny osobistej jak i odpowiedniego ubioru jak również odpoczynku, wśród dzieci najczęściej choroba przenosi się droga kropelkową.

Jak można się ustrzec przed chorobą? Nie ma na to jednego, skutecznego sposobu, choć Departament Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia Głównego Inspektoratu Sanitarnego, co roku przypomina o kilku zasadach, których warto się trzymać, by to ryzyko zminimalizować. Wychodząc z domu – ubierz się odpowiednio do warunków panujących na zewnątrz – tak by nie zmarznąć, ale i się nie spocić, wzmocnij odporność odpowiednią, bogatą w witaminy, minerały i składniki odżywcze dietą, utrzymuj aktywność fizyczną oraz pamiętaj o higienie i częstym myciu rąk. Ważny jest również sen i odpoczynek.

osrodek

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy