Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Konkurs wiedzy pożarniczej w Stróżnej

Autor: Mateusz Książkiewicz
We wtorek, 19 marca w budynku Szkoły Podstawowej w Stróżnej odbyły się eliminacje gminne do XXVI Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom", na które przybyło 7 szkół z terenu Gminy Bobowa.

Eliminacje odbyły się pod czujnym okiem jury w składzie: Barczyk Marcin młodszy kapitan PSP w Gorlicach (przewodniczący), Stanisław Siedlarz (sekretarz), Bogusz Grzegorz (członek) oraz Ligęza Zbigniew (członek). Organizatorem jak co roku był prezes gminnego zarządu OSP RP w Bobowej oraz Szkoła Podstawowa w Stróżnej na czele z jej dyrektorem Andrzejem Płazińskim.

Uczniowie rozwiązywali test składający się z 30 pytań w dwóch kategoriach: szkoła podstawowa oraz gimnazjum, a odpowiedzi musieli udzielić w czasie 30 minut.

Przygotowujący się do tego konkursu muszą posiadać szeroki zasób wiedzy – mówi mł. kapitan Marcin Barczyk z PSP w Gorlicach.  Pytania dotyczą m.in. historii pożarnictwa, parametrów sprzętu, samochodów, wyposażenia, uzbrojenia osobistego, uczestnicy powinni także znać przepisy ochrony przeciwpożarowych budynków oraz inne związane z tym aspekty. Wiedza zdobyta do tego konkursu przez młodzież może zaprocentować w przyszłości. Osoby z tych konkursów najczęściej wiedzą jak zachować się podczas pożaru, jak wezwać pomoc czy też potrafią udzielić pierwszej pomocy. 

Do następnego etapu przeszła dwójka uczniów Szymon Pękala z SP Wilczyska oraz Pruś Justyna z Gimnazjum w Siedliskach. Obie te szkoły zajęły również pierwsze miejsce w swoich kategoriach wiekowych. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów na etapie powiatowym!

Kilka słów komentarza powiedział także Tomasz Tarasek, współorganizator konkursu: – Staramy się co roku uatrakcyjnić dzień konkursu, aby nie polegało to wyłącznie na napisaniu testu ale żeby coś dodatkowego w prowadzić. W tym roku było to przegląd piosenki strażackiej w wykonaniu szkolnego zespołu teatralnego SZPILA oraz pokaz multimedialny dotyczący skutków jakie niesie wypalanie traw. Bardzo chciałbym podziękować wszystkim nauczycielom ze szkoły podstawowej w Stróżnej na czele z dyrektorem dzięki których pomocy ten konkurs mógł się odbyć.

Fundatorami nagród (funkcjonalnych gadżetów które otrzymał każdy uczestnik konkursu oraz pucharów dla szkół) był Urząd Miejski oraz Bank Spółdzielczy z Bobowej.

 

 

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy