“Cudze chwalicie, Gorlic nie znacie…”
W 1835 na ziemie gorlickie a dokładnie do Zagórzan przybył Wincenty Pol - poeta, geograf i kawaler Orderu Virtuti Militari. I z tej okazji w piątek zorganizowano II edycję Konkursu Interdyscyplinarnego „PIEŚŃ O ZIEMI NASZEJ – ZIEMI GORLICKIEJ”.
Przebywając na terenie Gorlic Wincenty Pol ukończył jeden ze swoich najpopularniejszych utworów pt. „Pieśń o ziemi naszej”. Nazwę przejął później Konkurs Interdyscyplinarny o Ziemi Gorlickiej. Celem konkursu było przybliżenie młodym osobom potencjału, piękna i historii tej okolicy oraz jej trzech największych kultur – pogórzańskiej, łemkowskiej i żydowskiej w łatwej i przystępnej formie. Cała uroczystość związana z konkursem i wręczeniem wyróżnień odbyła się w Galerii Dworu Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach. Głównymi uczestnikami byli uczniowie ze szkół średnich powiatu gorlickiego.
Organizatorem i pomysłodawcą konkursu jest Przewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego Roman Dziubina, który wraz ze Starostą Powiatu Gorlickiego Mirosławem Wędrychowiczem i Naczelnym ds. Edukacji w Starostwie Powiatowym Tadeuszem Mikrutą otworzyli II edycję konkursu. Główną nagrodą było złote pióro Wincentego Pola.
Uczestnicy zmagali się w następujących kategoriach; wiersz, piosenka poetycka o Beskidzie Niskim i Pogórzu oraz strona internetowa www. W konkursie nie zabrakło również uczniów z Bobowej m.in. z Zespołu Szkół Zawodowych i Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bobowej. Dla naszych uczniów była to również druga edycja tego konkursu. W tegorocznych zmaganiach uczniowie z ZSZ w Bobowej dwa III miejsca: pierwsze w konkursie na stronę internetową, drugie w kategorii piosenki poetyckiej. Natomiast druga z naszych szkół średnich ZSO zajęła I miejsce w kategorii wiersz i również I miejsce za piosenkę o Beskidzie i Pogórzu. Najbardziej sędziom przypadło do gustu hasło strony internetowej uczniów z ZSZ w Bobowej: „Cudze chwalicie, gorlic nie znacie”.
Każdy biorący udział został wyróżniony symbolicznym dyplomem za udział. Najlepsze zespoły lub osoby otrzymały „Złote Pióro Wincentego Pola”. . Podsumowując pierwsza i druga edycja konkursu przyciągnęły dość dużą ilość uczestników a wykonane przez nich prace były na bardzo wysokim poziomie.
Patronat honorowy nad konkursem objął starosta gorlicki Mirosław Wędrychowicz.
„ Pomysł pojawił się rok temu, czyli w 2012 r., w którym przypadała 195 rocznica urodzin Wincentego Pola. W pod gorlickim Gliniku sześć lat, choć po raz pierwszy przybył w 1835 r. i zamieszkał w Zagórzanach w Pałacu Skrzyńskich. Pomyślałem, że może warto wykorzystać fakt, że był i gościł na ziemiach gorlickich oraz że w 1835 r. kończył swoje najwybitniejsze dzieło o pięknie brzmiącym i wciąż aktualnym tytule „Pieśń o ziemi naszej”. Kiedyś, w czasach niewoli utwory Wincentego Pola uczyły miłości do ojczyzny, pokazywały krainy ówczesnej jak i dawnej Rzeczpospolitej oraz ludy, które ją zamieszkiwały. Dziś natomiast żyjemy w wolnej Polsce, w środku Europy zjednoczonej, ale mimo wszystko miłość do Dużej i Małej Ojczyzny jest obowiązkiem każdego Polaka. Uznałem, że można upamiętnić tę rocznicę tworząc konkurs zatytułowany „ Pieśń o ziemi naszej” z połączeniem ziemi gorlickiej. Zgłosiłem to w formie interpelacji, jako Przewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego, aby właśnie taki konkurs zorganizować. Opracowałem regulamin i uznałem, że trzy kategorie są na tyle atrakcyjne, że młodzież chętnie się nimi zainteresuje. Pomimo XXI w. i doby komputerów młodzież nadal pisze wiersze, jest to wprawdzie grupa niszowa, ale takie osoby wciąż są i chcą swoją duszę wyrazić w formie utworu wierszowanego. Również są nadal młodzi ludzie, którzy mając piękny głos, znajomość muzyki będą mogli wyrazić to właśnie w piosence. I coś, co dziś jest rzeczą naturalną dla młodych ludzi, czyli Internet, strony internetowe. Mamy nadzieje, że uda się zorganizować kolejne edycje, ponieważ zainteresowani już są, a może nawet uda się rozwinąć to o nową kategorię, a mianowicie filmików.” – mówił organizator Roman Dziubina.
A oto laureaci w poszczególnych kategoriach:
WIERSZ
1 miejsce – Natalia Madej z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bobowej – za wiersz „Dzień” – za dojrzałość poetyckiego opisu uroków Ziemi Gorlickiej zapisanego w przemijaniu jednego dnia
2 miejsce – Magdalena Środulska z Zespołu Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach- za wiersz „Beskid Niski” – za poetycki hymn – modlitwę do Beskidu.
3 miejsce – Milena Sasak z Zespołu Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach – za wiersz – „Cień Beskidu” – za bardzo osobiste połączenie dwóch miłości
Wyróżnienia:
Klaudia Nowak z Zespołu Szkół Nr 1 w Gorlicach za wiersz-poemat „Strażnicy Gorlic”
Jacek Budziak z Zespołu Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach – za raperski rytm wiersza „Droga”
Komisja Konkursowa w składzie:
1.Roman Dziubina – przewodniczący
2.Paweł Nowicki – członek
3.Zdzisław Tohl – członek
PIOSENKA POETYCKA O BESKIDZIE I POGÓRZU
1 miejsce – piosenka „Nie wiem” – Zespól Szkół Ogólnokształcących w Bobowej
zespół w składzie: Zuzanna Maciaszek, Sylwia Matuła, Danuta Murawska, Mateusz Skrzypek, Albert Chmielowski, Daniel Sowa, Dawid Święs
2 miejsce – piosenka „Podziwiaj Beskid Niski” Joanna Szczerba z Zespołu Szkół Technicznych im. Wincentego Pola w Gorlicach
2 miejsce – piosenka „Moje miejsce” Zespól Szkół Ogólnokształcących w Bobowej skład zespołu: Natalia Madej, Arleta Hojdycz, Marcin Hebda, Faustyna Szura
3 miejsce – piosenka „Wysoka Beresa” Zespół Szkół Zawodowych w Bobowej zespół w składzie: Andrzej Kopka, Karolina Abram, Arkadiusz Bielat, Tomasz Rojek, Adrian Chmielowski, Paweł Siedlarz
Komisja Konkursowa w składzie:
1.Mirosław Wędrychowicz – przewodniczący
2.Tadeusz Mikrut – członek
3.Wiesław Lewek – członek
STRONA INTERNETOWA WWW
1 miejsce – Paweł Bugno (ZSZ Gorlice)
za pomysł, przejrzystość, pozytywny nastrój strony, ładną plastyczną oprawę
2 miejsce – Damian Markowicz, Dawid Przybek (ZST Gorlice)
za funkcjonalność, ciekawe menu boczne, sporo przydatnych odnośników, intuicyjną obsługę
3 miejsce – Piotr Fijak, Paweł Woźniak, Dawid Róż, Łukasz Augustyn (ZSZ Bobowa)
za pomysł i ciekawy plastyczny wygląd (hasło “Cudze chwalicie, Gorlic nie znacie…” ), sporą ilość informacji o mniejszościach narodowych, nawigację po stronie, zawarcie informacji o projekcie i jego twórcach.
Komisja Konkursowa w składzie:
1.Bartłomiej Belniak – przewodniczący
2.Stanisław Dziedziak – członek
4.Tomasz Kubala – członek
Nagrody i dyplomy uczestnikom konkursu wręczyli wiceprzewodniczący Rady Powiatu Roman Dziubina oraz Naczelnik Wydziału Edukacji Tadeusz Mikrut.
fot. Michał Niemaszyk