Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Dzieci sprzątają za nas i dla nas!

Autor: Mateusz Książkiewicz
Dzień Ziemi uczcili wczoraj uczniowie dwóch szkół z gminy Bobowa: Stróżnej i Wilczysk. Dzieci wyszły bowiem w teren by pozbierać śmieci na poboczach, rowach czy innych widocznych miejscach.

Wychowankowie poszczególnych klas wraz z opiekunami wyruszyli sprzątnąć centra swoich wsi wzdłuż głównych traktów samochodowych oraz pieszych. Obchodzone w ten sposób poniedziałkowe święto (Dnia Ziemi) uczy młodych obywateli jak żyć i chronić nasze środowisko.
Śmieci, które były znajdowane najczęściej to: puszki po piwie, paczki po papierosach oraz inne wyrzucone najprawdopodobniej przez osoby starsze bądź młodzież. Kultury wobec przyrody dzieci uczą się już w szkole, a sami dorośli powinni brać przykład ze swoich pociech.

– Sprzątanie potrwa jeden dzień, należy jednak pamiętać, że nie możemy zaśmiecać środowiska, w którym musimy żyć i pracować – powiedział do uczniów podczas apelu Andrzej Płaziński dyrektor szkoły w Stróżnej. Oprócz słów mówiących o konieczności dbania o czystość przyrody najmłodsze dzieci pod opieką Zofii Szury wyrecytowały wierszyk propagujący ekologię.

Akcja sprzątania podobnie rozpoczęła się w Wilczyskach. Zebrani na sali uczniowie obejrzeli okolicznościową scenkę, którą przygotowali piątoklasiści oraz wysłuchali opracowanych przez pierwszo- i drugoklasistów piosenek. Podopiecznym pomogły nauczycielki: Barbara Włodarz i Gryzło Ewa.

W tamtym roku zebraliśmy 50 worków, mam cichą nadzieje że w tym roku będzie mniej – mówi Wiesław Tarasek dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wilczyskach. Ważne aby ta świadomość, apele czy komunikaty by nie wyrzucać śmieci  miały swoje odbicie w rzeczywistości. Całkowitą winą za porzucone odpadki nie możemy obarczyć wyłącznie mieszkańców, nie raz zdarza mi się widzieć jak ludzie jadący drogą wojewódzką spoza naszej gminy wyrzucają przez okno całe worki z resztkami, podobnie z pociągów. Cała nadzieja w tym, że tak wychowywane dzieci staną się pokoleniem dbającym o czystość środowiska.

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy