Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Trzy lata w trzy dni czyli podsumowanie egzaminów gimnazjalnych

Autor: Łukasz Augustyn
Trzy lata nauki gimnazjalistów podsumowały trzy dni egzaminów, nazywanych przez niektórych "małą maturą". Wczoraj odbył się ostatni z testów - z języka obcego.

Uczniowie gimnazjów mają za sobą trzeci i ostatni dzień egzaminów gimnazjalnych. Tegoroczny egzamin to już drugi rok w nowej wersji. Jeszcze trzy lata temu uczniowie pisali trzy egzaminy, w których treść tematyczna i naukowa była ze sobą powiązaną i obejmowała wszystkie przedmioty. Od dwóch lat egzaminy zostały podzielone na poszczególne przedmioty. Tylko z nauk ścisłych jest jeden test, w skład którego wchodzą: chemia, fizyka, geografia oraz biologia. Uczniowie mają także możliwość pisania wybranego przez siebie języka obcego na poziomie podstawowych lub rozszerzonym.

Z gminy Bobowa do egzaminów przystąpiło 148 uczniów, w tym 83 z Bobowej, 43 z Siedlisk i 22 z Brzanej. Językiem najczęściej wybieranym przez uczniów był angielski, ale znalazły się osoby, które postanowiły przystąpić do egzaminu z języka niemieckiego. W Bobowej z tej możliwości skorzystały dwie osoby, natomiast w Siedliskach – jedna.

„Wszyscy uczniowie zgłosili się na pierwszą, drugą i trzecią część. Żadnych wpadek nie odnotowaliśmy. Egzamin przebiegł zgodnie z regulaminem. Nikomu nie zadzwonił telefon, wszyscy pisali samodzielnie” – komentuje zakończenie egzaminów dyrektor ZS w Bobowej Adam Urbanek.

A co na to uczniowie?

Poziom i pośrednie przygotowanie pod znane wcześniej egzaminy mało co pokrywało się z tegorocznymi testami. Największy problem, jak co roku, stanowiła matematyka oraz niektóre zadania z przedmiotów ścisłych. Uczniowie skarżyli się także na wypowiedź pisemną.  „W pierwszym dniu test z historii i WOS-u okazał się łatwy, jednak w drugiej części humanistycznej zostaliśmy zaskoczeni, ponieważ nie była to rozprawka, jak się spodziewaliśmy. Zadanie otwarte polegało na opisie charakterystyki wybranego bohatera literackiego. Część przyrodnicza nie należała do najłatwiejszych, co można też powiedzieć o części matematycznej”–  mówi jedna z uczennic z gimnazjum w Bobowej

„Moim zdaniem testy były łatwe, chociaż wszystkich zaskoczył temat wypracowania z języka polskiego. Matematyka i część przyrodnicza nie były dla mnie trudne, ale wkradło się kilka błędów. Trochę gorzej wyszedł mi test z historii, ale liczę na 70-80%. Język angielski w większości nie sprawiał problemów.” – mówi gimnazjalista z  Siedlisk.

Uczniowie poznają wyniki w dniu zakończenia szkoły, czyli 28 czerwca. Przypomnijmy, że liczą się całe trzy lata nauki a nie tylko egzamin! Wiele szkół przygotowuje różne progi punktowe oraz wymagania. Pod uwagę brane są wybrane przedmioty, które liczą się do punktacji ogólnej, wynik z egzaminu, wysokość oceny końcoworocznej oraz ocena z zachowania. Na koniec warte przypomnienia jest to, że egzamin nie ma progu zdawalności. Oznacza to, iż uczeń ukończy szkołę gimnazjalną z każda ilością punktów. Trzymamy kciuki !

Poniżej przedstawiamy testy oraz odpowiedzi z wszystkich egzaminów

fot. Łukasz Augustyn / ZS w Siedliskach

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy