Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej
Długi majowy weekend właśnie trwa. Na te dni przypadają ważne święta narodowe: Święto Pracy, Święto Konstytucji 3 Maja, a także Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Jutro 2 maja obchodzimy Dzień Flagi. Jest to jest jedne z najmłodszych świąt państwowych, gdyż zostało ustanowione 20 lutego 2004. Jego głównym znaczeniem jest popularyzowanie wiedzy o polskich symbolach narodowych a także uczenie szacunku do nich.
Dzień ten, z roku na rok, zyskuje coraz większa popularność. Towarzyszą mu wyjątkowe wydarzenia. Organizowane są różnego rodzaju uroczystości patriotyczne, występy artystyczne i manifestacje społeczne. W Bytomiu, 2 maja 2009 r. ponad 500 osób utworzyło biało-czerwoną flagę z uniesionych równocześnie parasolek, w 2010 r. mieszkańcy Poznania przenieśli ulicami miasta flagę o wymiarach 100 m. na 3 m. szerokości, a w Świnoujściu, w 2011 r. około 600 osób zgromadziło się na plaży, by utworzyć polską flagę z białych i czerwonych kartek. W Warszawie 2 maja 2012 r. prezydent Bronisław Komorowski otworzył wystawę „Biało – czerwona na białym”.
W ostatnich latach, oprócz powiewających na domach i urzędach flag, popularne stało się także noszenie kotyliona w barwach narodowych. Zwyczaj ten zapoczątkował prezydent Lech Kaczyński i jest on także kultywowany przez obecną głowę państwa. Noszenie biało-czerwonej kokardy przy okazji uroczystości patriotycznych staje się wyrazem miłości do kraju. Jest to dowód na duże zaangażowanie w budowanie narodowej odrębności.
fot.: Natalia Kurek