Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
fotowoltaika, montaż, dofinansowania, dopłaty
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Święto św. Zofii opiekunki miasta Bobowa

Autor: Łukasz Augustyn
15 maja powinien być szczególną datą dla mieszkańców miasta Bobowa. Właśnie wtedy obchodzimy odpust ku czci św. Zofii - męczennicy i świętej Kościoła katolickiego oraz patronki miasta Bobowa.

Św. Zofia patronuje nad miastem Bobowa i jej mieszkańcami już od ponad 540 lat. Ku jej czci nazwano XV-wieczny kościół. Znajduje się w nim obraz św. Zofii z córkami. Z tego powodu, co roku organizowana jest Msza Święta odpustowa połączona z procesją z kościoła parafialnego pw. Wszystkich Świętych do kościoła Św. Zofii, gdzie odprawiana jest uroczysta eucharystia. W tym roku, oprócz wspomnienia Świętej, obchodzona była również 40 rocznica święceń kapłańskich ks. proboszcza Mariana Jedynaka, który już od dziewięciu lat sprawuje posługę duszpasterską w parafii Bobowa a także księdza Antoniego Bochenek, proboszcza Stróżnej.

Święta Zofia jest tutaj czczona od wieków, to jej poświecono miasto. My od kilku lat też obraliśmy ją z powrotem za patronkę. Ksiądz biskup ordynariusz Wiktor Skworc przed trzema laty uroczyście przypomniał nam o tym, że mamy takową świętą opiekunkę, która winna być dla nas wzorem – komentuje uroczystość ksiądz proboszcz Marian Jedynak.

Uroczystość związana z tymi wydarzeniami miała podniosłą atmosferę, gdyż na Mszę Świętą odpustową przybyło wielu parafian wypełniając świątynię po brzegi. W uroczystej procesji i eucharystii wzięli udział zaproszeni księża; dr Jan Banach, dyrektor Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin przy Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, ks. Antoni Bochenek, ks. Marian Jedynak, a także dzieci pierwszokomunijne, służba maryjna, orkiestra OSP w Bobowej, poczty sztandarowe, radni oraz władze gminy i miasta Bobowa.

– Mieszkańcy miasta powinni brać udział w tego typu uroczystościach i mam nadzieje, że z roku na rok będzie ich coraz więcej – mówi burmistrz Bobowej Wacław Ligęza. Jest to ważne wydarzenie dla miasta, środowiska i parafii. Obecność samorządowców świadczy o tym, że my również traktujemy to poważnie i liczymy na opatrzność świętej Zofii.

Na początku Mszy Św. padły słowa podziękowania za wszystkie działania podczas swej posługi i życzenia w rocznicę święceń kapłańskich dla ks. proboszcza Mariana Jedynaka i ks. Antoniego Bochenka. Następnie wygłoszone zostało uroczyste i pouczające kazanie ks. dr Jana Banacha, nawiązujące do życia i działalności św. Zofii. Ksiądz nawoływał do czczenia patronki i pamiętaniu o modlitwie do niej. Tym bardziej, że w trwającym właśnie roku wiary, głównym motywem przewodnim kazania była wartość rodziny. Nawiązuje to do żywota św. Zofii. Ważne, żebyśmy brali z niej przykład, pomimo różnicy wieków i kultur, by rodzina była podstawą wszystkiego i silną wspólnotą w dzisiejszych czasach.

fot. Mateusz Książkiewicz

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy