Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Bednarz Budownictwo - skład budowlany Grybów, Krużlowa
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Zanim wyjedziesz na Majówkę – koniecznie przeczytaj!

Autor: Łukasz Augustyn
Od wczoraj i przez cały weekend majowy na drogach pojawi się więcej patroli policji pod hasłem „Majowy Weekend 2013”. Wzmożona aktywność kontroli potrwa do 5 maja.

Przez okres Majówki Policjanci głównie kontrolować będą; trzeźwość kierowców, dostosowanie prędkości, stan techniczny pojazdów oraz czy pasażerowie mają zapięte pasy i czy dzieci są przewożone w należyty sposób w specjalnych fotelikach. Te i wiele innych aspektów będą kontrolowane przez policjantów z powiatów: gorlickiego i nowosądeckiego. Przed wyjazdem na długi weekend należy pamiętać  o aktualnym ubezpieczeniu OC, dowodzie rejestracyjnym pojazdu i dokumencie uprawniającym do prowadzenia pojazdu. Oprócz tego warto sprawdzić działanie wszystkich świateł, ilość płynów w jakie wyposażony jest nasz pojazd a także czy apteczka jest kompletna oraz czy jesteśmy wyposażeni w trójkąt ostrzegawczy i zapasowe koło.

Również należy pamiętać, że w tym czasie na drogach pojawi się wielu zmotoryzowanych użytkowników dróg. Spoglądajmy w lusterka i przepuszczajmy a nie utrudniajmy uczestnikom poruszania się po drodze. Często przez takie zachowania dochodzi do groźnych zdarzeń drogowych. Na drogach podczas majówki pojawić się będą także częściej niż zawsze osoby spacerujące i rowerzyści. Dostosujmy więc prędkość i w bezpieczny sposób wyprzedzajmy bądź wymijajmy utrudnienia.

Ostrzegamy przed licznymi kontrolami prędkości. Oprócz akcji majówka kontrole prędkości odbywają się codziennie na drogach powiatu gorlickiego i nowosądeckiego. A mandaty za przekroczenie nawet niewielkiej prędkości uszczuplają nie tylko nasze portfele, ale także pulę punktów karnych.

Również w tym okresie zmianie ulega czas poruszania się pojazdów ciężkich: TIR-ów i ciężarówek. Dokładnie od dzisiaj (30 kwietnia) do piątku (3 maja) obowiązuje także zakaz ruchu na drogach pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton (z wyłączeniem autobusów):
• 30 kwietnia 2013 r. – w godz. 18.00 – 22.00
• 01 maja 2013 r. – w godz. 8.00 – 22.00
• 02 maja 2013 r. – w godz. 18.00 – 22.00
• 03 maja 2013 r. – w godz. 8.00 – 22.00

Przed wyjazdem nawet na cały dzień nie zapomnijmy do dobrym zabezpieczeniu naszego domostwa i własności materialnej – tej pozostawionej i tej przy sobie, gdyż często dochodzi do kradzieży, pożarów w pozostawionym przez nas mieszkaniu z powodu złego zabezpieczenia instalacji. Wyłączajmy wszelkiego rodzaju urządzenia, które nie potrzebują energii elektrycznej chcąc uchronić je przez prawdopodobnym uszkodzeniem w wyniku burz. Przed wyjazdem warto poinformować sąsiadów by mieli oko na nasz dobytek w czasie naszej nie obecności, i żeby każdą podejrzaną aktywność zgłaszali właścicielowi lub służbom porządkowym. Oprócz mieszkania pamiętajmy również o majątku, który posiadamy przy sobie a mowa tutaj o samochodzie czy innym pojeździe, pieniądzach, kartach płatniczych i telefonach. Często pozostawiając pojazd na odludnym parkingu czy niestrzeżonym miejscu musimy się liczyć, że ktoś może się zainteresować samym pojazdem jak i pozostawionymi w nim cennymi przedmiotami.

Podróżując innymi środkami komunikacji nie spuszczajmy wzroku z naszego bagażu, nie zawierajmy zbyt zażyłych znajomości z osobami poznanymi przed chwilą.

UWAGA! W razie kradzieży dokumentów lub kart płatniczych pamiętajmy o niezwłocznych ich zablokowaniu i zastrzeżeniu dokumentów.

W razie jakichkolwiek podejrzeń lub kradzieży, uszkodzenia mienia lub innych zdarzeń losowych zawsze informujmy odpowiednie służby.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy