Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Opalaj się bezpiecznie!

Autor: Paulina Wilczyńska
Słońce i promieniowanie UV są dla nas niezbędne - zapewniają dobre samopoczucie i koniecznie potrzebną dla organizmu człowieka witaminę D, jednak tylko w niewielkich ilościach. Przebywanie na słońcu bez ochrony może zakończyć się dla nas tragicznie.

Zdaniem niektórych opalenizna sprawia, że wygląda się zdrowiej i atrakcyjniej. Prawda jest taka, że skóra, która jest często wystawiona na promieniowanie słoneczne robi się piegowata, pomarszczona, wiotka i mogą pojawiać się na niej przebarwienia. Należy pamiętać, że nadmierne opalanie się powoduje przedwczesne starzenie się skóry i uszkadza DNA. Im mocniej się opalimy, tym bardziej nasza skóra będzie się zmieniać.

Wbrew pozorom już zaróżowiona skóra jest objawem oparzenia słonecznego. Pojawienie się tego symptomu oznacza, że porcja promieniowania ultrafioletowego zniszczyła DNA w jej komórkach. Wtedy próbują się one regenerować. Zwiększa się przepływ krwi, przez co skóra przybiera czerwony kolor. Jeśli komórki skóry nie nadążają z odnowieniem się, w ubytkach może rozwinąć się nowotwór.

Korzystając z pięknej pogody w czasie wakacji bardzo wiele osób przeprowadza różnego rodzaju prace w przydomowych ogródkach bądź na polach.  Również i wtedy nadmierna ekspozycja  ciała na promieniowanie słoneczne stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia, nie zapominajmy więc o zabezpieczeniu skóry kremem z filtrem.

Kremy z filtrem UV są jedną z najważniejszych i niezbędnych rzeczy jakie powinniśmy zawsze zabierać ze sobą w upalne dni. Ważne jest, aby pierwszą warstwę kremu nałożyć około pół godziny przed wyjściem na słońce. Następną aplikację kosmetyku należy powtarzać co dwie godziny i zawsze po wyjściu z wody (nawet, jeśli użyliśmy kremu wodoodpornego). Równie ważne jest odpowiednie dobranie faktora SPF do typu karnacji. Ogólna zasada brzmi : im jaśniejszy odcień skóry, tym wyższy faktor SPF powinniśmy wybrać.

Szeroką ofertę kosmetyków do stosowania przed a także po opalaniu można znaleźć w otwartej kilka miesięcy temu Drogerii Sekret Urody, znajdującej się w Bobowej przy ulicy Węgierskiej 5.  Są wśród nich m.in. filtry, balsamy czy mleczka łagodzące słoneczne poparzenia.

Ciesząc się słoneczną pogodą nie zapominajmy o nakryciu głowy, najlepiej w jasnym kolorze odbijającym promienie słoneczne. Chrońmy również oczy nosząc okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV. W dni słoneczne zalecane są ciemne szkła w kolorze brązowym.

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy