Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Najbogatsi w powiecie, ubodzy w skali kraju

Autor: Damian Nowak

Pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota” opublikowało ranking „Zamożność Samorządów w 2012 roku”. Wśród miast, Bobowa zajęła 315 miejsce na 575 pozycji uzyskując najwyższą lokatę wśród miast powiatu gorlickiego.

Zamożność samorządów to nic innego jak dochód na jednego mieszkańca wyrażony w złotówkach. Rankingi Wspólnoty opracowywane są od 12 lat i obejmują rok wcześniejszy do obecnego. Wynika to z tego, że tak są publikowane dane w Głównym Urzędzie Statystycznym. Autorem opracowania jest prof. Paweł Swianiewicz z Uniwersytetu w Warszawie a dane przedstawione przez  niego są jednym z najbardziej wiarygodnych źródeł dotyczących sytuacji finansowej samorządów w naszym kraju. Ocenie podlegają osobno województwa, powiaty, miasta na prawach powiatu, miasta powiatowe, miasta oraz gminy wiejskie.

Analizując cały ranking, rok 2012 w porównaniu do poprzednich lat był zdecydowanie gorszy. Spadek odnotowano we wszystkich kategoriach samorządów oprócz miast na prawach powiatu (wzrost o 3,9%). Dochody zmniejszyły się również w województwach – 2,5%, powiaty aż o 7,8%, natomiast gminy wiejskie o 0,3%.

wykres
Zmiana wielkości dochodów w roku 2012 w porównaniu z 2011

Pismo„Wspólnota” pod swoją lupę wzięła również Bobową, która w 2012 roku z dochodem 2291,24zł na jednego mieszkańca zajęła 315 miejsce w ogólnopolskim rankingu miast liczącym 575 pozycji. Dało to naszemu miastu 18 lokatę w Małopolsce, a pierwszą w powiecie gorlickim. Liderem w województwie jest Krynica Zdrój (3312,23 zł), a tuż za nią Niepołomice. Tylko 16 groszy więcej dochodu niż Bobowa ma Wojnicz (2291,40zł). Ciężkowice z kwotą 2305,61 zł są na 15 miejscu w Małopolsce a na 306 lokacie w rankingu. Słabiej niż Bobowa wypadły takie miasta jak m.in.  Zakliczyn, Ryglice, Grybów, Stary Sącz, Tuchów oraz Biecz (2143,69 zł) z odległą 449 pozycją.

Bobowa odnotowała znaczny spadek względem 110 pozycji w 2011 roku, kiedy dochód na jednego mieszkańca wynosił 2527,99 zł. Porównując te lata można pomyśleć, że biedniejemy patrząc jednak jeszcze bardziej wstecz np. na rok 2010 kiedy zysk był na poziomie 2258,02zł łatwo zauważyć, że pomimo spadku kwota w 2012 roku była i tak wyższa niż dwa lata wcześniej o prawie 40zł.

– Wyniki w rankingu są sprawą ruchomą, jeśli na rynku jest koniunktura wpływy automatycznie są wyższe – mówi Wacław Ligęza burmistrz Bobowej. Powstaje więcej przedsiębiorstw które wnoszą opłaty płacą podatki a jeśli w którymś roku upadnie nawet nieduża firma to w tak małym społeczeństwie od razu można to odczuć.  Bardzo istotną sprawą jeśli chodzi o zamożność samorządu jest wysokości podatków lokalnych. Proszę zwrócić uwagę na wysokość podatków w innych miastach czy gminach. Wtedy okazuje się, że opłaty te są w naszym mieście jednymi z najniższych, gdybyśmy dali je na poziomie pozostałych samorządów wskaźnik dochodu na jedną osobę byłby wyższy. Jako gmina i miasto musimy patrzeć na możliwości społeczeństwa, niskie podatki są motywujące do tego by zakładać nowe przedsiębiorstwa, rozwijać obecne.  Myślę, że wyższy wynik naszego miasta od Gorlic czy Biecza świadczy o właściwej polityce – kończy burmistrz.

Przeglądając wszystkie wyniki widać że polityka Bobowej jest wyważona, oparta na zdrowym rozsądku. Nie liczy się pozycja ale to by mieszkańcom dobrze się żyło a zysk ogólny nie był niższy niż w latach wcześniejszych.

Dochody innych miast w naszym regionie mają ciągłą tendencje spadkową. Małopolska jest na ostatnim miejscu w rankingu zamożności województw od 3 lat z rzędu. W klasyfikacji powiatów, powiat gorlicki uplasował się na 109 miejscu z wynikiem 691,09zł na osobę co pozwoliło zająć drugą pozycję wśród tego typu samorządów w województwie małopolskim.

Trzeba pamiętać, że to my sami generujemy dochody naszych gmin poprzez płacone przez nas podatki i opłaty. Gminy i miasta niejednokrotnie zwiększają dochody dzięki podnoszonym opłatom np. za śmieci czy podatku od nieruchomości, a im więcej na nie wydamy tym bardziej my sami zbiedniejemy.

Sam autor rankingu zauważa: – Od lat w czołówce najliczniej reprezentowane są największe miasta, bogate gminy i powiaty wokół największych miast, małe miejscowości z dużymi zakładami przemysłowymi działające w niektórych sektorach gospodarki (kopalnie, elektrownie, cementownie) a także nadmorskie gminy turystyczne. Więcej zamożnych samorządów znajdujemy także w Polsce zachodniej niż wschodniej.

PEŁEN RANKING DO POBRANIA:

Źródło: wspolnota.org.pl

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy