Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Poświęcenie odnowionego krzyża w Jankowej

Autor: Dorota Pietrzak
W ubiegłą sobotę w Jankowej odbyła się uroczysta msza święta, której zwieńczeniem była droga krzyżowa zakończona przy całkowicie odnowionym krzyżu w Jankowskim parku.

Większą część kosztów odnowienia krzyża pokryło nadleśnictwo w Gorlicach. Całkowita renowacja była konieczna, ponieważ wiek obiektu spowodował znaczne zniszczenia.  Starania o odnowienie obiektu podjął nowy proboszcz parafii kontynuując inicjatywę poprzednika. Starania odnowienie kapliczki były pierwszą rzeczą jaką ks. Piotr dokonał po objęciu urzędu proboszcza.

Chciałbym serdecznie podziękować Burmistrzowi Miasta i Gminy Bobowa Wacławowi Ligęzie, ale także radnym gminy i pani sekretarz obecnej dzisiaj z nami. Kosztorys inwestycji wyniósł 12 tysięcy złotych, który został sfinansowany w większości przez Nadleśnictwo Lasów Państwowych. Chciałbym, żeby odwiedzali krzyż ludzie, którzy będą się tutaj gromadzić i modlić. Dziękuję wam wszystkim, że odpowiedzieliście na mój apel i przeszliśmy razem tą drogę krzyżową. Każdemu kto przyczynił się do odnowienia tego krzyża do tej modlitwy przy tym krzyżu składam serdeczne Bóg Zapłać – mówi proboszcz parafii w Jankowej ks. Piotr Pośliński.

Kapliczka znajduje się we wschodniej części Jankowej w tzw. parku podworskim na wzniesieniu nad doliną rzeki Białej. Głowa oraz wzrok Jezusa Chrystusa na krzyżu skierowana jest w stronę bobowskiego cmentarza żydowskiego usytuowanego na sąsiedniej górze. Prawdopodobnie fundatorami byli Elżbieta i Paweł Krasińscy. Powodem ofiarowania tego wotum dziękczynnego mogło być ocalenie życia w czasie rabacji galicyjskiej. Druga teoria mówi, że okazją do zbudowania kapliczki mogło być ocalenie życia podczas przejazdu bryczką. Nad samą przepaścią, nad którą dzisiaj znajduje się krzyż, zatrzymać miały się konie ratując w ten sposób właścicieli dworskich. Obie teorie nie są sprzeczne i nie jest wykluczone, że zaistniały wspólnie podczas tego samego wydarzenia.

Informacje historyczne na podstawie książki M. Ćwikły „Jankowa na przestrzeni dziejów”

fot. Paulina Wilczyńska

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy