Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Wystartował Klub Honorowych Dawców Krwi w Bobowej. Oddano ponad 21 litrów krwi !

Autor: Łukasz Augustyn
Niewiele osób jeszcze wie, że od pewnego czasu w Bobowej funkcjonuje przy Urzędzie Miejskim klub Honorowych Dawców Krwi. Wczoraj, 25 stycznia w pomieszczeniach "Koronki" odbyła się pierwsza akcja oddawania krwi.

Wszyscy zdają sobie sprawę z tego jak cenna jest krew i ludzi uratowano dzięki niej uratowani. O akcjach honorowego oddawania krwi słyszy się często jednak dotychczas dla wszystkich mieszkańców były to miejsca oddalone od miejsca zamieszkania. Dzięki powstałemu niedawno w Bobowej klubowi problem dojazdu zniknie.

Bobowski klub swoją działalność rozpoczął oficjalnie 28 grudnia 2013 r. podczas spotkania założycielskiego gdzie wybrano zarząd i przedstawicieli. Prezesem klubu został w tedy Tomasz Kiełbasa pracownik urzędu miejskiego w Bobowej. A pomysłodawcami założenia byli burmistrz Wacław Ligęza, pracownicy urzędu miejskiego w Bobowej, radni i Strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Bobowa.

 „Krew oddaje nie po raz pierwszy, bo przynajmniej kilka razy byłem na zbiórce kilka lat temu. Dzisiaj jestem uczestnikiem akcji zbiorowej w ramach klubu Honorowych Dawców Krwi, który powstał przy Urzędzie Miejskim w Bobowej. Jest to wyjątkowa sytuacja że powstał on przy urzędzie jednak wynika to ze sporego zaangażowania w działalność klubu przez młodych pracowników. Klub Honorowych Dawców w naszym mieście to także kolejne możliwości pomocy innym ludziom poprzez oddawanie krwi. Zwłaszcza, że akcja jak i cel jest bardzo szlachetny, stąd myślę, że dobrze się stało, że w Bobowej trzecim mieście w powiatu gorlickiego taki klub powstał. Może się on także przyczynić do zaangażowania i włączenia się do akcji oddawania krwi wielu nowych osób. Trzeba pamiętać, że krew to najcenniejszy lek.” – mówił Wacław Ligęza burmistrz Bobowej dziś w roli mieszkańca oraz czynnego członka klubu.

Mimo, iż klub dopiero startuje na pierwszą akcję przybyło łącznie czterdzieści osiem osób, które łącznie oddały 21,6 litra krwi. Daje to bardzo imponujący wynik jak na pierwszą tego typu akcję w Bobowej. Oficjalnie do klubu HDK w Bobowej zapisanych jest 89 osób, z czego większość zapisana została podczas spotkania założycielskiego, cześć przez uprzednią rejestrację i przez przyjście z ciekawości. Jak podkreślają organizatorzy nie spodziewali się tak dużego zainteresowania ze strony mieszkańców gminy Bobowa i okolicznych miejscowości. Podczas rozmowy z honorowymi dawcami nie brakowało osób młodych i seniorów, którzy regularnie oddają krew. Spotkać również można było osoby, które z braku czasu i zbyt dużej odległości zaniechały ta czynność przez długie lata. Warto również wspomnieć, że po dzisiejszej akcji Klub oficjalnie posiada 6 zasłużonych dawców krwi, którzy oddali ponad 10 litrów krwi. Nie brakuje również osób, które posiadają odznaczenia za wieloletnią działalność i oddanie ponad 18 litrów życiodajnego płynu.

Inicjatorem dzisiejszej akcji był burmistrz Bobowej, uruchomił on także listę chętnych osób aby powstał klub z odpowiednią ilością członków – mówi Tomasz Kiełbasa, prezes klubu HDK w Bobowej a jednocześnie pracownik Urzędu Miejskiego. Ważna datą jest 28 grudnia ubiegłego roku, kiedy to odbyło się spotkanie założycielskie. Przybyło wtedy na nie 50 osób, co daje dobry wynik jak na start naszej działalności. Warto dodać to żeby  klub mógł rozpoczął swoją działalność potrzebna jest minimalną  liczba uczestników w liczbie dziesięciu członków co udało nam się osiągnąć bezproblemowo. W czasie grudniowego spotkania została ustalony termin obecnej akcji a dodatkowo poprzez lokalne media oraz wygłaszane przez księży ogłoszenia parafialne poinformowaliśmy o dzisiejszej akcji wszystkich mieszkańców. Aby zbiórka została zorganizowana przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z oddziałem w Gorlicach musiało być minimalnie trzydziestu uczestników. Jeżeli chodzi o frekwencje jesteśmy pozytywnie zaskoczeni tym, że aż tyle ludzi przyszło. Większość z tych osób nie potwierdzało nam udziału, a mimo to przyszli. Liczymy także, że w następnych akcjach przyjdą nie tylko Ci którzy byli dzisiaj ale także nowe osoby. Myślę że Klub w Bobowej jest w pewnym rodzaju wyjściu naprzeciw oczekiwaniom by dawcy nie musieli daleko dojeżdżać a przez to ponosić dodatkowe koszty. Jesteśmy bardzo zadowoleni ponieważ do wczoraj (tj 24 stycznia – dop. red) mieliśmy na liście zbiórki 46 osób a przybyło ostatecznie 48 uczestników. Ilość ta przełożyła się na 21,6 litra krwi, a to bardzo dobry wynik.

Z tego co już ustalaliśmy następną akcję będzie można przeprowadzić dopiero w wrześniu, co podyktowane jest głównie przez to że Regionalne Centrum Krwiodawstwa ma bardzo napięty kalendarz. Gorlicki oddział przeprowadza zbiórki nie tylko w mieście Gorlice ale również innych miejscowościach naszego powiatu. Gdyby ktoś jednak chciał wcześniej podzielić się tym cennym darem jaką jest krew, może to uczynić w Gorlickim szpitalu na konto naszego klub. Wszystkich którzy nie mogli dzisiaj przybyć a nie chcą czekać do grudnia zachęcamy do udziały w innych akcjach – kończy prezes Klubu HDK PCK przy UM w Bobowej.

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy