Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Pierwszy finał WOŚP w Bobowej za nami!

Autor: Mateusz Książkiewicz
Mieszkańcy Bobowej i okolic udowodnili, że są osobami o ogromnym sercu. Do puszek wolontariuszy WOŚP w Gminie Bobowa wrzucono prawie 10 000 złotych, a orkiestrowy koncert mimo chłodu zebrał liczną widownię.

Kiedy przybyliśmy na rynek ok. godziny 14.45 przy ustawionej pod salą widowiskową “Koronka” sceną była zaledwie garstka ludzi. Zimny wiatr odstraszał od przebywania w jej okolicy. Prawdziwe tłumy zaczęły się zbierać kwadrans po trzeciej. Prowadzącymi koncert byli uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Bobowej: Jakub Forczek oraz Natalia Motyka.

Organizatorami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Bobowej byli: burmistrz Bobowej Wacław Ligęza, Zespół Szkół nr w 1 w Bobowej na czele z Adamem Urbankiem, Zespół Szkół Zawodowych z dyrektorką Barbarą Wołkowicz, Wojciech Szafraniec, Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa z dyrektor Jadwigą Bryndal, Samorząd Szkolny i Rada Rodziców przy Zespole Szkół nr 1 oraz druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej. Regionalny Portal Informacyjny Bobowa24.pl był natomiast patronem medialnym imprezy.

Oprócz mieszkańców na rynku nie zabrakło także radnych, dyrektorów placówek szkolnych oraz pracowników Urzędu Gminy.

– Mimo, iż jest okres zimowy to okazje się, że w tym czasie również można zorganizować ciekawe wydarzenie – mówi Wacław Ligęza, burmistrz Bobowej. Nie tylko ciekawe ale również pożyteczne dla drugiego człowieka. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy funkcjonuje od wielu lat, w Bobowej w takiej formie jest po raz pierwszy. Dysponujemy odpowiednim sprzętem: posiadamy scenę mobilną nie brakuje też ogromnego potencjału ludzkiego w postaci młodych osób, zespołów muzycznych, które mogą się tutaj zaprezentować. Te osoby są wyłącznie z naszego regionu, a przede wszystkim chętnie działają na zasadzie wolontariatu. Wszyscy wykonawcy wystąpili bowiem charytatywnie, nie pobierając za to ani grosza opłaty. Ważnym elementem dzisiejszego finału były młodzież zbierająca datki do puszek WOŚP, gdyż uczą się wrażliwości na drugiego człowieka.

– Nie powinna nas interesować otoczka tego wszystkiego, natomiast powinno nas interesować sedno tej sprawy czyli to na co te zebrane pieniądze są przeznaczane. Przekazywane są na ochronę służby zdrowia. Wszyscy wiemy, że służba zdrowia jest niedofinansowana dlatego każdy grosz jest ważny. Oczywiście każdy dobrowolnie stwierdza czy chce wspomóc orkiestrę czy też nie, nikt nikogo nie zmusza. Pogoda dzisiaj nie jest najlepsza a mimo to przybyła ogromna liczba osób. Myślę, że jest to dobry sygnał dla organizatorów aby w przyszłym roku i latach kolejnych podjąć się kontynuacji tej inicjatywy. Być może Bobowa będzie miała w przyszłym roku swój sztab, zwłaszcza że podczas organizacji tegorocznego finału wykazało się bardzo wiele osób. Bez tych ludzi nie byłoby takiego sukcesu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Bobowej – kończy burmistrz.

Na scenie charytatywnie wstąpili wykonawcy wywodzące się z Gminy Bobowa: Real Face od Me, chór Zespołu Szkół nr 1 w Bobowej, uczniowie szkoły z Wilczysk oraz Sędziszowej, Zawersowani, Max, Astron (Bo Boscy), Skrzypki, Trio perkusistów, Śwarni. Nagłośnieniem oraz realizacją dźwięku zajął się Robert Kowalski. W podziękowaniu za wielkie serce, każdy wykonawców otrzymał pamiątkową statuetkę.

W rolę wolontariuszy wcieliła się liczna grupa uczniów Zespołu Szkół Zawodowych: Tomasz Abram, Tomasz Babicz, Wojciech Bara, Justyna Bielewicz, Dominik Hełkowski, Iwona Iwańska, Daniel Janowiec, Janusz Król, Sławomir Ligęza, Sebastian Łukasik, Marcin Madej, Adrianna Mruk, Łukasz Myśliwiec, Dominika Szczepanek, Kacper Walicki, Marzena Tarasek oraz Jolanta Wojtaczka.

Kwestująca młodzież do orkiestrowych puszek zbierała nie tylko od samego rana w niedzielę, ale również wcześniej, odwiedzając w tygodniu poprzedzającym finał placówki edukacyjne oraz niektóre zakłady pracy na terenie Gminy Bobowa

Wszystkie puszki, wolontariusze przekazali konwojowi, który przybył do Bobowej tuż przed godziną 18.00. Nad poprawnością tej operacji czuwali członkowie gorlickiego sztabu: Mirosław Kawa, zastępca komendanta policji w Gorlicach oraz Jan Kuk, dyrektor Centrum Opieki na Dzieckiem „Razem”. Pieniądze zebrane w Bobowej trafiły nieoznakowanym radiowozem policji do sztabu w Gorlicach gdzie od razu je przeliczono a informację o zebranej kwocie przekazano telefonicznie Adamowi Urbankowi.

Bobowscy wolontariusze zebrali podczas 22 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy aż 9407zł.  Nie jest to ostateczna kwota, bowiem trwają jeszcze aukcje wystawione przez nasze portale (Bobowa24.pl i Luzna24.pl) oraz Zajazd Ostoja. Zgodnie z deklaracją Restauracji Ostoja na konto orkiestry trafi także dochód z 16 sprzedanych 12 stycznia obiadów dnia.

Na chwilę obecną nasze przedmioty oraz usługi w postaci miejsce reklamowych osiągnęły poziom około 220złotych. Mamy nadzieję, wynik ten ostatecznie wzrośnie pozwalając tym samym osiągnąć próg 10 000zł w naszym mieście. Aukcje potrwają do poranku 19 stycznia br. i wtedy też ostatecznie podsumujemy 22 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Bobowej.

– Zostały dzisiaj spełnione dwa cele – dopowiada Adam Urbanek, członek gorlickiego sztabu oraz jeden z organizatorów orkiestry w Bobowej. Po pierwsze uczniowie uczyli się wolontariatu i pracy na rzecz drugiego człowieka. Drugim natomiast celem było pokazanie uzdolnionej w naszym terenie młodzieży, dzieci, a także zespołów muzycznych. Tak jak podkreślaliśmy wielokrotnie na scenie, przy dzisiejszej akcji pracował duży zespół ludzi. To nie była jedna, dwie czy dziesięć osób to była około setka ludzi z wielkim sercem. To dzięki nim można powiedzieć, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Bobowej odniosła sukces. A jest on niewątpliwie, bo zebrana kwota to prawie dziesięć tysięcy złotych. Swojego zaskoczenia nie kryły nawet Gorlice.

 

fot. zespół redakcyjny

 

 

 

 

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy