Zobacz również: Grybow24.pl Łużna24.pl
+Aa
contrast-mode Wersja dla słabowidzących
Aktualności Bobowa Aktualności Aktualności Bobowa VIDEO Aktualności Bobowa Wydarzenia Aktualności Bobowa Duży kadr

Mogła zaczadzić się nawet cała rodzina…

Autor: Mateusz Książkiewicz
Poważne skutki mógł wywołać wczorajszy pożar w piwnicy budynku jednorodzinnego w miejscowości Polna (gmina Grybów) nieopodal granicy ze Stróżną i Szalową. W godzinach wczesnoporannych  zadymienie domu zauważyła mieszkająca w nim kobieta i od razu wezwała na pomoc Straż Pożarną.

Z nieustalonych przyczyn zapaleniu uległ opał składowany w piwnicy domu, nieopodal kotłowni. Wśród możliwości wskazuje się instalacje elektryczną lub zaprószenie od np. popiołu.

– Informacje o zdarzeniu otrzymaliśmy w godzinach wczesnoporannych, bowiem o godzinie 5.32 – mówi zastępca Komendanta Miejskiego PSP w Nowym Sączu. – Na miejsce zostały zadysponowane najbliższe jednostki OSP (Polna, Stróże) oraz dwa zastępy JRG Nowy Sącz. Po przybyciu okazało się, że strażacy mieli do czynienia z pożarem oraz dość dużym zadymieniem w części podpiwniczenia budynku murowanego, o starszej konstrukcji. W pomieszczeniu tym był piec oraz typowe materiały spalania. Do pożaru nie doszło bezpośrednio pieca czy jego okolicy, ogień był w drugiej części pomieszczenia. Ponieważ na część mieszkalną wydobywało się zadymienie, sytuację zauważyła właścicielka. Strażacy szybko ugasili pożar oraz oddymili miejsce zdarzenia. Na końcu sprawdzono miernikami, jakie mamy na wyposażeniu naszych pojazdów, poziom tlenku węgla w pomieszczeniach domu. Wskazania były minimalne, nie zagrażające żadnemu z domowników – kończy zastępca komendanta.

Na szczęście pożar skończył się na strachu, jednak trzeba wziąć pod uwagę że gdyby mieszkańcy się nie obudzili, mogło dojść do zaczadzenia całej rodziny. Nie można bagatelizować możliwych problemów z powstaniem tlenku węgla potocznie nazywanego czadem. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego poważnego zagrożenia. Tłumaczą nawet, ze skoro tyle lat palili w piecu i takiego niebezpieczeństwa nie było teraz też tak będzie. Niestety zmiana warunków budowlanych przez wymianę stolarki okiennej i drzwiowej powoduje zawirowania wentylacji, skutki są coraz to gorsze o czym informują media.

źródło: PSP Nowy Sącz

partnerzy Bobowa24 Nasi partnerzy